Bu yaza damgasını vuran ve yarattığı dalgalar hala süren Gangnam Style’ın gazetemizde haber olmadığını fark eder fark etmez, büyük bir şaşkınlıkla bu yazıyı yazmaya koyuldum. Moda girmek için fona Gangnam Style’ı açtım; şarkıyla ve sahibiyle ilgili ufak bir araştırma yaptım; bu yazıyla da bulduğum ilginç bilgileri sizlere sunuyorum.

Gangnam Style nedir?

Bu terim Time’ın haftalık kelime listesine “Seul’un Gangnam bölgesindeki savurgan yaşam tarzını ifade eden davranış şekli” olarak geçmiş. Park Jae-Sang bir röportajında, kendisinin “Gangnam Style” olduğunu fakat şarkıdaki dansların; sözlerin, görünüşün bu sözü edilen üst sınıftan oldukça uzak olduğunu ve böylelikle bir ironi yapmaya çalıştığını belirtmiştir. Sözlerin Türkçesi için http://dunya.milliyet.com.tr/gangnam-style-turkce-ceviri-turkce-sozleri-gangnam-syle-sozleri-gangnam-style-video-izle/dunya/dunyadetay/24.09.2012/1601509/default.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gangnam Style’ı ve PSY’ı bu kadar farklı kılan en önemli nokta ise bence bu enteresan ve antidepresif dans figürleri. “Apaçi” gençliğinin Türkiye geneline yaydığı apaçi dalgasından sonra, PSY’ın Gangnam Style video klibinde sergilediği figürler de apayrı bir yönelim yarattı. Apaçi dansı yaptığı videosu torunları tarafından internete yüklenen dedeler, yerini Gangnam Style yapan/yapmaya çalışan ünlülere ve kitlelere bıraktı. Hadi itiraf edelim, şu meşhur adımlamayı ve kovboy hareketini çoğumuz denemedik mi?

Park Jae-Sang: Nam-ı Diğer PSY

Gangnam Style madalyonunun diğer yüzü, şarkının yaratıcısı PSY. Park Jae-Sang, bilinen adıyla PSY, 1977 yılında Güney Kore’de Seul şehrinin Gangnam bölgesinde dünyaya gelmiş. Üniversite yıllarına kadar öğrenimini Seul’de sürdürmüş. Seul’ün yerel bir yayınında konuşan PSY’ın eski öğretmeni, PSY’ın sınıfta sürekli cinsellikle ilgili şakalar yaptığını ve tüm sınıfı da etkileyip kendi şakalarına alet ettiğini söylemiş. Hatta sözü geçen öğretmen, o zamanlar bu yaramaz oğlanı sevmediğini ama geçmişe bakınca sınıfa kattığı enerjinin inkâr edilemez olduğunu anladığını da itiraf etmiş.

Üniversite çağı geldiğinde ABD’ye giden PSY, Boston Üniversitesi’nde başladığı işletme eğitimini yarım bırakıp Berklee Müzik Okulu’na devam etmeye başlamış. Ancak yerinde duramayan(!) şarkıcı burada da diploma almayı beklemeden eğitimini yarım bırakıp Güney Kore’ye geri dönmüş ve müzik piyasasına atılmış. Bu yaz Gangnam Style ile dünya listelerine damga vurmadan önce de mizah duygusu yüksek klipleri ve sahne performanslarıyla, 2001’den beri ülkesinde geniş kitlelerce tanınıyormuş aslında. Ancak hepimizin tahmin edeceği gibi, hayatının müzikal anlamda dönüm noktası 2012 yazında Gangnam Style ile olmuş. Yarattığı etki öyle büyük, öyle küresel ki yıllar sonra bile bu şarkının ve PSY’ın danslarının efsanesi hatırlanacak gibi görünüyor.

İşte PSY ve Gangnam Style’a dair ilginç olabilecek birkaç bilgi:

-PSY, 2002 yılında marihuana bulundurmaktan dolayı gözaltına alınmış ve bu nedenle çok sevdiği büyükbabasının cenazesine katılamamış.

– İlk çıkardığı albüm PSYcho World!, “uygunsuz içerik” sebebiyle para cezasına çarptırılmış. İkinci albümü Sa 2’nin satışı, çocuklara ve gençlere kötü örnek olabileceği gerekçesiyle, 19 yaşın altındakilere yasaklanmış. Müziğindeki bunca “aykırı” ve “uygunsuz “ içeriğe rağmen PSY, Seul Müzik Ödülleri’nde ödüllendirilmeye layık bulunmuş.

-2006 yılından beri, Yonsei Üniversitesi’nde çello sanatçısı olan Yoo Hye-Yeon ile evliymiş ve ikiz kızları varmış.

-2012 yazında Gangnam Style ile yaptığı çıkıştan sonra, başta ABD olmak üzere pek çok ülkede televizyon şovlarına çıkmış, uluslararası yazılı basında yer almış, birlikte proje düzenleme talebi olan pek çok devlet adamıyla görüşmüş, konuşmalar yapmış. Oxford Union’da yaptığı konuşmaya olan talep öyle çok olmuş ki, John McCain’e, Rahibe Teresa’ya, Dalai Lama’ya ve hatta Michael Jackson’a gösterilen ilgiyi bile aşmış.

-Şarkı öyle çok beğenildi, öyle çok beğenildi ki, Atilla Taş Yamyam Style’a imza attı.

-23 Ekim 2012’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, PSY’a kendisinin sınırlanamaz bir küresel etkiye sahip olduğunu ve bu nedenle birlikte çalışmak istediğini ifade etmiş.

-2012 yazına şüphesiz damga vuran Gangnam Style, iTunes’da 31 ülkede ilk sıraya yerleşmiş; (şimdilik) 688 milyon tıklanma ile Youtube’da en fazla beğenilen video olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş.

Leave a Reply