Sinema sektöründe çok az yönetmen var ki alışılmışın dışındaki tarzı ile diğer yönetmenlerin arasından sıyrılıp, bir ekol olmayı başarabilsin. Guillermo Del Toro da sinemanın bu altın çocukları arasında yer alıyor. Korku ustası, filmlerini gotik ve masalsı ögelerle harmanlayarak izleyiciye sadece bir korku hikâyesi anlatmıyor, aynı zamanda bir görsel şölen de yaşatıyor. Stefan King’in sinemaya yeniden uyarlanması düşünülen kült eseri Hayvan Mezarlığı’nı, pek çok sinemasever Del Toro’nun yönetmesi gerektiğini ya da en azından filmin yapımcılığını üstlenmesini düşünüyor ki bu da onun korku sektöründe ne kadar başarılı ve farklı olduğunu gösteriyor.

Meksikalı yönetmenin İspanyol yapımı korku filmleri ile başladığı sinema hayatı, Hollywood’a kadar uzanan bir yolculuğa dönüşüyor. Şubat 2018’de vizyona girmesi beklenen ve şu ana kadar gösterildiği film festivallerinde eleştirmenlerden olumlu yorumlar almayı başaran The Shape of Water, korku severleri heyecanlandırmaya başladı bile. Soğuk savaş dönemi Amerika’sında geçen hikâyede, rutin bir hayatı olan Elisa, gizli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışmaktadır. Birgün iş arkadaşı Zelda ile devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfeder ve suda hapsedilen insansı bir yaratığı acımasız deneylerden kurtarmaya çalışırlar. Del Toro’nun özgün konusuyla sektördeki diğer yapımlar arasından sıyrılmayı başaran The Shape of Water vizyona girmeden, gelin usta yönetmenin en sevilen yapımlarını tekrardan hatırlayalım.

 

      The Devil’s Backbone-2001 (Şeytan’ın Belkemiği)

Del Toro’nun ilk büyük projesi olan film, 12 yaşında öksüz kalan bir erkek çocuğunun gönderildiği yetimhanede yaşadıklarını konu alıyor. Del Toro bu yapımı, daha sonradan çok ses getirecek Pan’ın Labirenti’ ne bir ön hazırlık olarak nitelendiriyor. Yönetmeninin üslubunun şekillenmeye başladığı ilk film olan Şeytanın Belkemiği, kendisini ve tarzını anlamak isteyen sinemaseverlerin izlemesi gereken başarılı bir gerilim filmi.

 

      Hellboy (2004)

Bir çizgi roman uyarlaması olan film, insanlar tarafından yetiştirilen bir şeytanın hikâyesini anlatıyor. Alışılagelmiş çizgi roman, süper kahraman uyarlamalarından farklı olarak daha karanlık bir atmosfere sahip olan filmi, del Toro’un popüler kültüre yaptığı bir katkı olarak nitelendirmek mümkün.2008 yılında devam filminin de izleyicilerle buluştuğu Hellboy’un; yönetmenin yakın zamanda yaptığı bir açıklamaya göre bir başka devam filmi olmayacak.

      Pan’s Labyrinth-2006 (Pan’ın Labirenti)

Şeytanın Belkemiği ’nin kız kardeşi olarak tanımlanan bu film,12 yaşındaki yetim Ofelia’nın İspanyol İç Savaşı esnasında yaşadıklarını anlatıyor. Mitolojik yaratıkların, perilerin ve faşistlerin bir arada bulunduğu bu yapımı ‘Yetişkinler için Masal’ olarak adlandıranlar da var. Del Toro’nun nev’i şahsına münhasır tarzının en iyi örneği de denilebilir Pan’ın Labirenti için. Vizyona girdiği yıl üç farklı kategoride akademi ödülü kazanan film yönetmene uluslararası ün ve prestij kazandırdı.

     

      Crimson Peak -2015 (Kızıl Tepe)

Yönetmenin, Jessica Chastain, Mia Wasikowska ve Tom Hiddleston gibi Hollywood oyuncuları ile buluştuğu yapım del Toro tarzı hayalet veya lanetli ev filmi. Guillermo del Toro’nun diğer filmlerine kıyasla daha durağan bulunan film izleyicileri yönetmenin eski filmleri kadar germese de kostüm-mekan tasarımı ve başarılı oyuncukları ile bir hayal kırıklığı da yaratmıyor.

 

 

         The Strain (2014-2017)

 

Del Toro’nun senaristliğini üstlendiği The Strain Amerikan FX kanalında yayınlanmış bir korku dizisi. New York’un çok eski bir vampir tarafından ele geçirilmesini anlatan dizi başarılı bir dört sezonun ardından geçtiğimiz ay final yaptı. Korku ustası, dizi boyunca klasik Bram Stoker Dracula’sına da atıfta bulunarak son yıllarda popüler kültür tarafından yıpratılan vampir kimliğine hak ettiği değeri ve yorumu tekrardan kazandırıyor.

 

Guillermo Del Toro bir yönetmenden öte, aynı zamanda yapımcı, senarist ve danışman kimlikleriyle sektördeki pek çok filme katkıda bulunmuş bir isim. Pek bilinmese de The Hobbit: An Unexpected Journey filminin bile senaryosunun emanet edildiği, sayısız başarılı projenin arkasındaki gizli kahraman Del Toro. İzleyicisine eşsiz bir görsellik şöleni sunan ve olaylara farklı bir gerçeklik algısı katan del  Toro’nun filmlerini, alışılmışın dışında filmler arayan ve izlediği yapımın görselliğine önem veren izleyicilerin mutlaka  takip etmesini öneririm.

 

     

Kaynakça:

http://www.syfy.com/syfywire/guillermo-del-toro-reveals-stephen-king-story-he-would-kill-direct

https://www.bustle.com/p/the-strain-wont-return-for-season-5-but-its-getting-the-ending-fans-deserve-2362630

http://mentalfloss.com/article/79882/14-fantastical-facts-about-pans-labyrinth

http://www.denofgeek.com/us/264657/guillermo-del-toros-hellboy-3-what-happened

 

Görseller:

http://mentalfloss.com/article/79882/14-fantastical-facts-about-pans-labyrinth

https://www.empireonline.com/movies/crimson-peak-2/review/

http://filmschoolhooligans.com

https://www.criminalelement.com/blogs/2014/04/vivisect-the-director-guillermo-del-toro-and-the-devils-backbone-horror-ghosts-movie-2001

https://moviepilot.com/p/will-hellboy-3-be-set-in-hell/4203202

http://fr.fanpop.com/clubs/the-strain-fx/images/39815830/title/strain-season-3-banner-evilution-man-photo

 

Leave a Reply