Kime Oy Vermeli? CHP mi HDP mi?

Seçime çok az bir süre kaldı, nasıl bir Türkiye’de yaşayacağımız oylanacak 7 Haziran’da.Hiç kuşkusuz bu seçimin kilit partisi HDP.  Yüzde on barajı, ilk defa, çok küçük bir seçmen grubunun stratejik nedenlerle oy kullanması durumunda parlamento aritmetiğini büyük ölçüde değiştirecek.

Kararsız seçmenler, gelin sizlerle küçük bir matematik hesaplaması yapalım.

CHP için % 26 veya % 28 oy almak arasında meclisteki güç dengesi açısından anlamlı bir fark olmayacak. CHP için esas denklem AKP’nin kaç milletvekiline sahip olacağı.

Basit bir örnekle durumu tarif edebiliriz: CHP’nin 140, AKP’nin 320 milletvekiline sahip olmasıyla, CHP’nin 135 AKP’nin 280 milletvekiline sahip olması arasında, meclis güç dengesi açısından CHP lehine çok büyük bir fark var.

Araştırmacılar, CHP’den HDP’ye toplam oyların % 1 veya % 2’sine tekabül eden bir geçişin, HDP’nin barajı geçmesini sağlayacağı için, CHP’nin mecliste daha etkili, dolayısıyla başarılı olma oranını en yükseğe çıkaracağını gösteriyor. Yaptıkları analizde iki uç nokta var. Eğer HDP’nin % 9’dan daha fazla oy alma ihtimali yoksa elbette CHP ile HDP arasında oy verme konusunda ikircikli olan CHP eğilimli seçmenin, oyunu CHP’ye vermesi bu partinin mecliste biraz daha az güçsüz olmasına yarar. Paradoks HDP’nin oylarının % 10’u geçtiği durumda ortaya çıkıyor. HDP’nin oyunun % 10,5 olması durumunda, HDP’ye oy vermiş CHP’li seçmenin kendi partisine sağladığı meclis gücü çok yüksek.

Bunu şu örnekle izah edebiliriz. HDP’nin oyunun % 9.8’de kaldığı ve AKP’nin % 43, MHP’nin % 17 aldığı durumda, meclisteki CHP/AKP oranı 0,45 olacak. Buna karşılık toplam oy içinde CHP’nin oyunun HDP lehine % 0,2 azalması, yani HDP’nin barajı geçmesi durumunda CHP/AKP milletvekili oranı 0,51’e çıkıyor. CHP, AKP karşısında hissedilir biçimde güçleniyor.

HDP’nin % 10 barajını kesin geçip geçmeyeceğinin belirsiz olduğu bir ortamda, yani bugünkü durumda, aynı kişi oyunu HDP’ye değil CHP’ye verdiğinde, eğer HDP barajı geçmezse, yukarıdaki CHP/AKP milletvekili oranını AKP lehine arttırmış oluyor. Hiç oy kullanmadığında, HDP’nin aldığı sonuç ne olursa olsun, CHP/AKP milletvekili oranının belirlenmesine sağlayacağı katkı sıfır. Buna karşılık, HDP’nin oyunun % 10 ile 11 arasında olması durumunda, bu partiye oy vermiş seçmenin CHP/AKP milletvekili oranını yükseltme gücü çok yüksek.

AKP diktatörlüğüne tamam mı devam mı?

AKP diktatörlüğüne tamam mı devam mı?

Hem CHP’ye destek olmak hem de HDP’nin barajı geçmesini isteyen kararsız seçmen, ancak HDP’ye oy vererek bu iki amacını aynı anda gerçekleştirebilir. Başka bir ifadeyle, böyle bir oy “CHP hayır kurumu” olduğu için değil, tam tersine CHP’nin de mecliste çok daha güçlü olmasını sağlayacağı için verilmiş olacak.

Kafamızda birçok soru işareti olabilir HDP’nin geleceği hakkında fakat barış yolunu seçmiş bir harekete şans tanımanın ülkenin geleceği açısından çok büyük bir anlamı olduğunu düşünüyorum. CHP ve HDP’nin toplumsal uzlaşmayı ve bozulan demokratik sistemi yeniden rayına koyabilmesi için mecliste güç birliği yapması belki de bu ülke için son şanstır. AKP diktatörlüğünden önceki son çıkış 7 Haziran’dır.

*Çeşitli araştırmalardan alıntılamalar yapılmıştır

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu