Geçtiğimiz çarşamba günü Bilkent Model Birleşmiş Milletler Topluluğu (MUN) Türkiye’deki Rus Büyükelçisi Alexei Erkhov’u ağırladı. Büyükelçi konuşmasını yapmak üzere çağrılmadan önce, 19 Aralık 2016’da Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde kendisine düzenlenen suikast sonucu öldürülen Rus Büyükelçi Andrey Karlov için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra konuşmasına başlayan Erkhov, Karlov’un arkadaşı olduğunu ve ölümünden üzüntü duyduğunu belirtti.

Büyükelçinin konuşması tahmin edilebileceği üzere Rusya ve Türkiye’nin son yıllarda artan diplomatik temasları ve Suriye’deki işbirliği üzerineydi. Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’de somut bir politik işbirliği içinde olduğunun altını çizen Erkhov, bu üç devletin birlikte yenilmez olduğunu ifade etti. Büyükelçi ayrıca Putin ve Erdoğan’ın on yedi kez telefon görüşmesi ve beş kez de yüz yüze görüşme yaptığını belirterek bunun Türkiye ve Rusya’nın diplomatik ilişkilerinde bir rekor olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna harekât düzenlemesi ilgili gelen sorular üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun beyanlarına eklemek istediği bir nokta olmadığını belirtti.
Ayrıca konuşması sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür.” sözüne atıfta bulunan Erkhov, Birleşmiş Milletler’e üye ülke sayısını kastederek dünyanın yüz doksan üçten de büyük olduğunu; tüm üye ülkelerin Birleşmiş Milletler’in karar verme sürecinde aktif rol oynaması gerektiğini, aksi takdirde bunun örgütün meşruluğuna zarar vereceğinin altını çizdi.

Son olarak Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlık talebi üzerine gelen sorular hakkında ; yapay sınırların Kiliselerin birliğine zarar vereceğini, Ukrayna ile stratejik işbirliğini gözettiklerini ekledi.

Resimler:

Rus Emb. Turkey 

Pressmedia

Leave a Reply