Merhaba sevgili Bilkent Üniversitesi öğrencileri! Bildiğiniz gibi güz döneminin sonlarına geldik, büyük çoğunluğumuz yaklaşan  Pre-Registration dönemi için seçmeli dersleri araştırmaya başladık. Bu yazımda daha önce methini duyduğum veya aldığım, beğenileriniz ve istekleriniz doğrultusunda tercih edebileceğiniz seçmeli dersler hakkında sizleri bilgilendireceğim.

FA 211 Introduction to Painting

Bu dersi hemen hemen hepiniz duymuşsunuzdur çünkü dersin GPA’i oldukça yüksek ama ne yazık ki sadece 15 kişilik kontenjan sağlanabiliyor. Pre-Registration ile dersi alma şanssınızı arttırabilirsiniz, ben bu dersi alabilen şanslı azınlıktandım ve resim yapmaya ilgisi olan herkese şiddetle tavsiye ediyorum. İlk derste almanız gereken malzemeler hakkında bilgilendiriliyorsunuz, hemen ardından aldığınız boyaları karıştırarak renk çemberi ve renk tonları geçiş tabloları hazırlayarak ilerleyen haftalarda yağlı boya resimlerinizi yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm renkleri elde etmeyi uygulamalı olarak öğreniyorsunuz. Her hafta farklı etkinlikler içeren ders haftada 3 saat işleniyor, monoton okul koşuşturması içerisinde keyifli ve dinlendirici bir motivasyon kaynağı oluyor. Bu dersi alırsanız GPA’in yüksekliğine aldanıp ilgisiz davranmayın ve dersleri kaçırmayın, yoksa sadece vaktinizi boşa harcamış olursunuz ve yüksek bir not alamazsınız. Son olarak önceden bilmeniz gerekiyor ki malzemeler biraz maaliyetli, önceden bütçenizi hazırlamayı unutmayın!

COMD 331 News Reporting and Writing

News Reporting and Writing yazmaya ilgisi olan herkesin alması gereken bir haber yazım dersi. Güncel olaylar hakkında araştırma yapılan ve farklı türden haberler tartışılan bu dersi geçtiğimiz dönem büyük bir keyifle aldım. Ders İngilizce işleniyor ama incelenen haberler ağırlıklı olarak Türkiye gündeminden seçiliyor. Her hafta yorulmadan yapabileceğiniz kısa ödevler verilen bu dersin ilerleyen haftalarında kendi haberlerinizi yazıyorsunuz ve seçtiğiniz konu hakkında çevrenizdeki insanlarla tek soruluk röportajlar yapıyorsunuz. Haberlerinizi ve ödevlerinizi Türkçe yazabilirsiniz, ama eğer yabancı bir öğrenciyseniz ve yazı yazabilecek düzeyde Türkçe bildiğinizi düşünmüyorsanız ödevlerinizi İngilizce yapabilirsiniz. Katılımın önemli ölçüde puan sağladığı bu dersi alırsanız ders kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

MSC 107 Individual Music Studies

Adından da anlaşıldığı üzere bu ders sınıf ile işlenen bir ders değil, öğretim görevlisiyle bireysel çalışıyorsunuz. Bu dersi ben almadım; tavsiye üzerine ufak bir araştırma yaptıktan sonra müzikle ilgilenen öğrenciler için faydalı buldum, listede olması gerektiğine karar verdim. Müzik yeteneğinizin ölçüldüğü ve geliştirildiği bu derste ilginiz doğrultusunda seçtiğiniz bir müzik enstrümanını çalmayı öğrenebilirsiniz veya önceden çalmayı bildiğiniz bir enstrüman varsa kendinizi geliştirebilirsiniz. Müzik dersleri MSSF’de işleniyor, bu dersi almaya karar verirseniz ulaşım için yeterli süreniz olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Emeklerinizin karşılığında yüksek bir not alabileceğiniz bu ders yoğun ilgi ve disiplinli çalışma gerektirdiğinden müzik tutkunuz yok ise başka bir seçmeli ders tercih etmenizi tavsiye ederim.

PE 176 Beginning Yoga

Yoga hakkında hepimiz az çok bilgi sahibiyiz ancak maalesef bildiklerimizin çoğu gerçeklikten uzak abartılar ve klişelerden ibaret. Beginning Yoga dersi matın üzerinde bağdaş kurup elleri yuvarlak yaparak “ommmm” demekten çok daha fazlasını içeriyor. Bu ders hakkında bilgim yoktu, geçtiğimiz dönem beginning yoga dersini severek almış ve bu dönem devam derslerini alan arkadaşlarım tarafından bilgilendirildim. İlk derste yoga hakkında bilmeniz gerekenler konuşuluyor, ilerleyen haftalarda temel yoga hareketlerini öğrenmeye başlıyorsunuz. Ders sadece fiziksel aktivite üzerine kurulu değil; yoga felsefesini öğrenmeniz, hayat ve travmalarınız hakkında konuşarak iç huzurunuzu sağlamanız hedefleniyor. Haftada 2 saat işlenen yoga dersi tek başına fiziksel aktivite yerine geçmez ama ders saatleri gün içindeki boşluğunuza uyuyorsa günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için tercih edebilirsiniz.

THM 166 Health Studies

Öncelikle dersin THM kodlu olması gözünüzü korkutmasın, temel ilk yardım bilgilerini içeren bu dersin GPA’i yüksek. Dersin ilk haftalarında insan vücudunu öğreniyorsunuz, ilerleyen haftalarda bilgilendirici makaleler okuyorsunuz ve videolar izliyorsunuz. Ödev içermeyen bu dersi alırken sadece vize ve final ile puan topluyorsunuz, yüksek bir not almak için tek yapmanız gereken derste işlenilen konuları öğrenmek. Ne yazık ki sadece 15 kişilik kontenjanı var, Pre-Registration olmadan derste yer bulmanız neredeyse imkansız. Ayrıca dersin Doğu Kampüs’te yapılması çoğunluğumuz için büyük bir dezavantaj, eğer dersi almaya karar verirseniz ulaşımınızı önceden planlamayı unutmayın!

Leave a Reply