Bilkentliye Sorduk: Yılbaşı Kutlamaları

Eğer kendinizi modern dünyadan tamamıyla izole etmediyseniz ya da kış uykusuna falan yatmadıysanız, etrafınızda olup bitenlerin ve yaklaşan günün farkında olmalısınız. Ankara’nın somut manada insanın “canını acıtan” soğuğu, ara sıra serpiştiren kar ve elbette gittiğiniz her yerde görmeye başladığınız çam ağacı, Noel Baba vs. figürleri. Evet, konumuz yaklaşan yılbaşı. Röportaj ekibimizin daha önce Ermeni Meselesi ya da Anadilde Eğitim gibi konularda yaptığı başarılı röportajların ardından açıkçası daha az tartışmalı bir konu seçmek istedim. Bu kez “kurbanlarımıza” –ki bunlar genelde kampusun muhtelif yerlerinde laflamakta olan arkadaş gruplarıydı- yılbaşı kutlamalarının kültürel ve sosyal arka planı konusunda sorular yönelttim. Röportajın ilerleyip muhabbetin koyulaştığı ilerleyen dakikalarda ise sorularımla içlerindeki sürekli hayal kurmaktan ve bir şeyler ummaktan vazgeçmeyen çocuğu ortaya çıkarmaya çalıştım: “Söylesene, diyelim 1 Ocak günü uyandın sabah, sabah değil de öğleden sonra falan işte, baktın ki hayatında bir şeyler değişmiş, bir şeyler yoluna girmiş, hayal ettiğin bir şey olmuş. Ne olurdu peki bu?”

Belki yaşın ilerlemesinin, belki Bilkent’in öğrencilere yüklediği akademik yükün etkisiyle, belki de sadece “büyüdüğümüz” için, hayal ettiğim cevapları alamadım. Genelde Bilkent öğrencisi, yılbaşı gecesini herkes kutladığı için kutlanılan bir gün olduğunu, yalnızca takvimin değiştiğini ve aileyle ya da arkadaşlarla vakit geçirecek olmanın dışında pek de farklı bir gün olmadığını ifade etti. Yılın ilk gününe başlayacak olması nedeniyle “yeni yıldan ne beklediklerini” sorduklarım ise genelde yılın son gününün o yılın içinde yapılan hatalarını düşünüp ders almak için güzel bir gün olduğunu, ertesi gün uyanınca her şeyin aynen devam edeceğini belirttiler. Zorladıklarımdan en fazla “bütün sene uslu bir çocuk oldum, şirinleri görmek istiyorum” cevabı alabildim. (Üniversitemizde özellikle kız öğrencilerin en büyük hayalinin bu olduğunu öğrenmek şaşırtıcıydı)

Sözü fazla uzatmadan sizi, “Yılbaşı kutlamaları hakkında ne düşünüyorsunuz, nasıl geçireceksiniz, yeni yıldan beklentileriniz var mı?” gibi sorular yönelttiğim Bilkent öğrencilerinin verdiği cevaplarla baş başa bırakmak istiyorum:

Gizem IR 3. Sınıf: Yılbaşını tabii ki kutlayacağım. Bizim kültürümüzde olup olmadığını pek düşünmüyorum, sonuçta yeni bir yıla giriyoruz ve bunu kutluyoruz, kültürle ilgisi yok. Açıkçası 1 Ocak günü pek bir şey değişmeyecek.

Tuğçe IE 3. Sınıf: Yılbaşı bizim kültürümüzün bir parçası olmasa da globalleşen dünyada kültürün tanımı artık daha esnek. Kutlasak da kutlamasak da bir şey olmayacak. Bu sene daha ilginç ve farklı bir biçimde yeni yılı kutlamak istiyorum.

Yusuf Çağrı AMER 2. Sınıf: Kültürle yılbaşının bir alakası yok, sadece yeni bir yıl. Yeni yıla arkadaş ortamında gireceğim. Yeni yılda Bilkent’in bir an önce bitmesini ve mezun olmayı diliyorum. Bir de matematik ve fiziğin olmadığı bir yıl.

İsmini Vermedi İktisat Yüksek Lisans: O günün benim için özel bir anlamı yok. Zorunda olunduğu için kutlanması hoş değil, istemeyen oturur. 1 Ocak günü reel analiz öğrenmiş halde uyanmak isterdim.

Zeynep İç Mimarlık 2. Sınıf: Yılbaşı gecesini dışarda çıkmak anlamsız, bir kere çıkıp pişman olmuş. İnanılmaz kalabalık, herkes birbirinin üzerinde tıkış tıkış oluyor, iğrenç manzaralara şahit oluyoruz. O nedenle bu yıl evimde geçireceğim yılbaşını. Yeni yılda ise Şirinler’i görmek istiyorum, bütün yıl uslu bir çocuk oldum.

Asena İç Mimarlık 2. Sınıf: Dışarı falan çıkmayacağım, en iyisi aileyle kutlamak, yılbaşında evde olacağım. Yeni yıldan dileğim ise construction dersini geçmek.

Özlem Turizm ve Otelcilik Mezun: Normalde çok eğlenmeyi seven biri değilim ama bu kez dışarı çıkacağım. Sadece yeni bir yıla giriyoruz, farklı anlamlar yüklemek gereksiz. Herhangi yeni bir karar almak için gün önemli değil, hayatımın kontrolü benim elimde.

İsmini Vermedi CS 2. Sınıf: Ailemin yanında olsaydım evde oturup onlarla geçirirdim, ama yurtta olduğum için dışarı çıkacağım. Yeni yılın şans getirmesini diliyorum, milli piyango bana çıksın.

İsmini vermedi Genetik Yüksek Lisans: Yılbaşını evde geçireceğim. Tek başıma yaşıyorum, tek başıma kutlayacağım. Birazcık kafamı dinleyip derslerin yorgunluğunu üzerimden atmak istiyorum. Yeni yılda da gereksiz insanların hayatımdan çıkmasını diliyorum.

İsmini Vermedi İşletme 3. Sınıf: Yılbaşını kuzenlerimle ve ailemle geçireceğim, çok da hareketli bir gece olmayacak yani. Sevdiğim insanlarla birlikte olacağım. Yılbaşı yıl içerisinde yaptığımız hatalar üzerinde düşünmek ve bir daha tekrarlamamak için güzel bir fırsat.

Ayşegül IR Hazırlık: Yeni yılı İzmir’de ailemle geçireceğim, ilk senem olduğu için onlarla olmak istedim. Yeni yıl dilekleri çok bir anlam ifade etmiyor, keşkeleri sevmiyorum, yine de iyi dostluklar ve güzel bir aşk hayatı istiyorum.

Ebru MECH Hazırlık: Kutlanması çok da gerekli değil isteyen kutlar. Yalnızca arkadaşlarla vakit geçirmek için bahane. Yeni başlangıçlar için güzel bir fırsat, kendimi daha çok düşüneceğim daha çok hayatımı yaşayacağım. Bir hayalim gerçek olacak olsaydı Harry Potter’la evlenip Ginny’yi öldürmek isterdim.

Andaç IE Hazırlık: Yılbaşı kutlamanın güzel bir şey olduğunu düşünüyorum, eğlenceli. Arkadaşlarımla film izleyerek geçireceğim muhtemelen. Yeni yıldan dileğim Şirinler’i görmek.

Not: Bu söyleşi Enver Ellialtıoğlu ve Merve Daştan tarafından yapılmıştır.

Leave a Reply