3 Ocak 2012 Perşembe sabahı Bilkent Üniversitesi üzücü bir haberle güne başladı. Endüstri Mühendisliği bölümünün çok değerli hocalarından birisi ve aynı zamanda eski bölüm başkanı olan Prof. Dr. Barbaros Tansel ani bir şekilde ebediyete intikal etti.

Doktorlar vefatını tek bir nedene bağlamışlar. Barbaros hoca bir kaç hafta önce dizinden artroskopi olmuş.  Doktorlar ölüm nedenini bu ameliyata bağlı emboli atmasına ve bunun kalp ve akciğer damarlarında ani tıkanmaya yol açtığını belirtmişler.

Barbaros Tansel’in bu ani vefatı öğrencileri ve dostları başta olmak üzere kendisini şahsen tanıyan veya tanımayan herkesi derinden üzdü. Profesör Tansel, Endüstri Mühendisliği bölümünde şuan öğretim görevlisi olarak çalışan veya daha önce çalışmış olan pek çok ismi yetiştirmiş ve bugüne kadar da bu görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan birisi olması sebebiyle kendisini ‘Hocaların hocası’ olarak tanımlamaktaydı.

Barbaros Tansel’in başarılarla dolu hayatından bahsetmek gerekirse; Prof. Dr. Barbaros Tansel, 10 Ocak 1952 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Lise öğrenimini Robert Lisesi’nde tamamlamıştır. 1974 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Prof. Tansel, 1976 yılında Florida Üniversitesi Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü’nde master, 1979 yılında doktora derecelerini almıştır.

Prof. Tansel, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde göreve başlamadan önce, Florida Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yapmıştır. 1991 yılından itibaren Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Tansel, 1993 yılında doçent, 2002 yılında profesör olmuştur. 1999-2006 yılları arasında, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı yapmıştır.

Prof. Tansel, yurtiçi ve yurtdışı çeşitli kurum ve kuruluşlardan çok sayıda ödüller ve araştırma bursları almıştır. Yurtiçi ve yurtdışı dergi ve kitaplarda yayımlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümleri bulunmaktadır. 40’tan fazla master ve doktora tezi yöneten Prof. Tansel, kendi alanında söz sahibi, kıymetli akademisyenlerden birisi idi. Aynı zamanda, çok iyi dans eden Prof. Tansel, dans alanındaki birikimini Bilkentliler ve dans tutkunlarıyla paylaşmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

GazeteBilkent olarak başta ailesine, sevenlerine ve tüm Bilkent camiasına başsağlığı diliyoruz.

5 Ocak 2013, Cumartesi günü, saat 10.30’da, Mühendislik Fakültesi, Mithat Çoruh Salonu’nda yapılacak törenin ardından aynı gün, Doğramacızade Ali Paşa Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.

Cenaze için otobüsler Rektörlük binası karşısından saat 11.30’da hareket edecektir.

Duygularınızı paylaşmak için kendisi için açılmış olan taziye defterine yazabilirsiniz.

http://taziye.bilkent.edu.tr/BarbarosTansel/

Leave a Reply