Bilkent Öğrencilerinden Teröre Lanet

a98774cd-b04f-4bcc-b01f-83d7a82745e7Ankara’da 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde gerçekleşen canlı bomba saldırısının ve 17 Şubat 2016’da Merasim Sokak’taki patlamanın ardından 13 Mart 2016’da Kızılay Meydanı’nda bir patlama daha oldu. Ankara’da beş ay içinde üç patlama gerçekleşti. Bu patlamalarla beraber daha öncesinde birçok şehrimizde yaşanan bombalı saldırılar nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımız ile son dönemde artan terör olaylarında şehit verdiğimiz polislerimizi ve askerlerimizi anmak üzere öğrenciler geçtiğimiz gün saat 12:30’da A binası önündeki havuz etrafında toplandı.5ae5951b-6a36-4282-a774-0b03c29eaecd

Anma etkinliği patlamalardan ötürü hayatını kaybeden vatandaşlarımız, polislerimiz ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun hemen akabinde İstiklâl Marşı ile devam etti. İstiklâl Marşı’nın öğrenciler tarafından okunmasının ardından Milliyetçi Düşünce Topluluğu başkanı Vasıf İnanç Duygulu, öğrenci topluluklarının üzerinde mutabakata vardıkları metni havuz başında toplanan insanlara okudu. İlgili metnin okunmasından sonra öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.

Etkinliğe destek veren öğrenci topluluklarının ortak bildirisi aşağıdadır:

13 Mart Pazar Günü, Türkiye senelerdir savaştığı terörle bir kez daha sınanmıştır. Başkentimiz Ankara’da meydana gelen patlamada ve aylardır süren şehir merkezlerini terör çetelerinden temizleme operasyonlarında kaybettiğimiz canlarımıza, toprağa verdiğimiz yiğitlerimize, ana kuzularına, ŞEHİTLERİMİZE rahmet, Yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz. Bin yıldır tek yumruk olarak kardeşçe yaşayan Türk Milleti önümüzdeki bin yıl daha bu coğrafyada tek yürek ve tek millet olarak yaşayacak, kirli taşeronların alçak oyunlarını yine bu birlik şuuru içinde başlarına çalacaktır. İnanıyoruz ki millet olma bilinci içinde bugüne kadar varoluş mücadelelerinin hepsini kazanmış olan bu mermer yapı, teröristlere ve efendilerine asla ama asla boyun eğmeyecektir. Özellikle güney illerimizde yuvalanan ve tunç yürekli yiğitlerimizce başı ezilen PKK ve IŞİD terörü korkutma ve sindirme amacıyla eylemlerini sivil halka yöneltmiş ve bunu açıklama ve sahiplenmede hiçbir sakınca görmemiştir. Terör yalnızca kırsalda ve illerde değil kampüslerde, caddelerde ve mahallelerrde gerçekleştirdiği bu iğrenç saldırılar ile her gün etkinliğini arttırırken mücadele etme sorumluluğu olan hükümetin artık ölü ve yaralı sayısı açıklamadan bir adım öteye geçip, ekonomik, siyasi, askeri bütün önlemleri alarak bu çetelerle samimi bir mücadeleye davet ediyoruz. İnsanların sokaklarda rahatça gezdiği, yakınlarınca hatırı sorulmak için arandığı gök gürültüsünden başka bir gürültünün kulağımızı tırmalamadığı bir ülkede yaşayabilmek adına kampüslerde, kırsalda, şehirlerde, sınır içinde veya ötesinde, milletimizin birlikte yaşama arzusuna kasteden bu hain çetelerin bertaraf edilmesinin elzem olduğunu belirtiyoruz. Hala sıcak çatışma alanında vatanı ve milleti için göğsünü kahpe kurşunlara siper eden kahramanlarımıza mücadelelerinde kolaylıklar, kaybettikleri silah arkadaşları ve bizim kardeşlerimiz olan sivil/kolluk bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz.

Etkinliğe destek veren Bilkent Üniversitesi öğrenci toplulukları ise Milliyetçi Düşünce Topluluğu, Türkçe Topluluğu, Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu, Yasal İnovasyon ve Temel Aydınlanma Topluluğu (LIFE), Genç Hukukçular Kulübü, Bilkent Hukuk Çalışmaları Kulübü, Mizah ve Kültür Topluluğu, Bilkentli TED’liler, Bilkentli Güçlüler, Hukukta Kariyer Topluluğu, Medeniyet Topluluğu, Politik Düşünce Kulübü, Bilkent Siyaset Platformu, Atatürkçü Düşünce Topluluğu oldu.

Anma etkinliğine dair fotoğraflara göz atmak için sayfanın akışını takip edebilirsiniz.

d288df51-6d23-4a66-bae3-1a026236af1a fa952c26-dc3c-4e7e-a7c5-14a432b112e1

Leave a Reply