İçinde Bulunanların Gözünden 90. Yurt

Bilkent’in hazırlık okumayı öğrenen öğrencilerini barındırdığı 90. yurt, alışılmış düzene sahip; ancak bu düzen içerisindeki aksaklıkları kapatmakta zorluk çekiyor. Çeşitli odaları dolaşarak şikayetleri dinledim, işte yurt için en çok dile getirilen şikayetlerden üçü:

Duşların perdeli olması12207517_10206275821589402_1995650498_o

Perdeli duşlar, kapılı olanların sağlayacağı rahatlıktan oldukça uzak. Temizlik yapmak için gelen görevlilerin içeride olduğunuzu fark etmeden perdeyi açmaları veya yurt içerisinde gerçekleşen olaylar sebebiyle kötü şakalara maruz  kalmanız gibi olaylara sebebiyet verebiliyorlar.

 

12212160_10206275820709380_1539685876_nGüvenlik ve Gösterilen Özen

 Yurt içerisindeki güvenlik ne kadar sağlam? Gün içerisinde çamaşırhaneden  çalınan kıyafetlerin ve mutfaktan kaybolan, ortak kullanıma açık olması  beklenen  aletlerin haberini alıyoruz. Üst katlara erkeklerin çıkması konusuna  oldukça  dikkat eden görevliler, biten çamaşırları haber vermeyi yalnızca yoğun  günlerde gerçekleştiriyorlar. Eğer bir kişi, çamaşırları kurutmayı bitirmiş bir makineyi kullanmak isterse rahatlıkla diğer insanın kıyafetlerini çıkartıp bir kenara koyuyor. Sahipleri dönene kadar o kıyafetler makinelerin üstünde kalmaya devam ediyor. Mutfaktan alınan su ısıtıcısı yerine, görevlilere haber verilmesine rağmen, bir hafta sonrasında ancak yenisi ekleniyor.

Sosyal Yaşantıyasak

Doğu kampüsün en büyük sıkıntılarından bir tanesi sosyal alandaki kısıtlı kaynakları. Özellikle 90. yurt, öğrencilerin giriş ve çıkış saatleri konusunda oldukça disiplinli. Merkezde uzun sürecek herhangi bir etkinlik için, beş izni adı verilen kağıdı alarak imza atmanız gerekiyor. Bu, başınıza bir zarar gelmesi durumunda yurdun hiçbir sorumluluk taşımamasını sağlıyor. Ancak arkadaşlarınızla bir anda yaptığınız planlara karşılık, yurt geç kalmanızdaki bahaneyi kabul etmeden isminizi alıyor. Üç kez ismi alınan bir kişi, disipline gönderiliyor; eğer üç kez disipline giderseniz, yurttan atılıyorsunuz.

Leave a Reply