Umudun Yurttaşları, Merkez Kampüs’te

cd95761a-e49d-4476-aedd-f3f8b630c596

 

Bilkent Toplumsal Duyarlılık Projeleri ekibi (TDP) Ankara’daki sığınmacılar için Umudun Yurttaşları Projesi’ni başlatıyor.

Umudun Yurttaşları Projesi, yani UYP kapsamında savaş mağdurlarına gönderilmek amacıyla uzun ömürlü gıda ürünleri toplanacak. Merkez Kampüs’te, A Binası’nın önünde daha önce 11 ve 12 Kasım tarihlerinde stantlar açıldı. İlk seferde yardımda bulunamamış ya da bir kez daha bağış yapmak isteyen akademik personel ve öğrenciler içinse stantlar bir kez daha 18 ve 19 Kasım tarihlerinde, yine Merkez Kampüs – A Binası’nın önünde kurulacak.

Kendi ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Bilkent Üniversitesi
bünyesinde de bu konuda çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Birkaç hafta önce Politik Düşünce Kulübü tarafından Suriyeli sığınmacıların durumu, bir tartışma etkinliği ile gündeme getirildi. Türkiye’nin genel tutumuna paralel şekilde, Bilkentli öğrencilerin de en büyük isteği ve önceliğinin sığınmacıların refahının sağlanması olduğu fikri tartışma sırasında sıklıkla gündeme geldi. Bilkent Üniversitesi öğrencileri, ilk olarak savaş mağdurlarının temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesini istiyorlar. Umudun Yurttaşları Projesi sayesinde şimdi Ankara’daki sığınmacılara yardım edebilmeleri kampüs içerisinden mümkün olacak.

Düzenlenecek gıda kampanyasıyla toplanacak ürünler, UYP tarafından Ankara’daki yetim ailelere ulaştırılacak. Umudun Yurttaşları Projesi ekibi, yardım yapılacak ailelerin genel olarak anne ve çocuklardan oluştuğunun ve çocukların beslenme eksikliği sorunuyla karşı karşıya olduğunun altını çiziyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de şu anda 700 bin civarında okul çağında çocuk bulunuyor ve göç süreci başladıktan sonra 200 bine yakın Suriyeli bebek de Türkiye’de doğdu. Bugün her duyarlı vatandaşın üstüne düşen vazife hâliyle o çocukların karınlarının doyduğundan emin olmak. UYP zor durumdaki sığınmacı ailelere gerekli besin yardımını gönderip çocukların sağlık ve mutluluklarını sağlamayı hedeflerken belirtiyor: “Her türlü uzun ömürlü gıda ürünü kabul edilecektir.”

 

Tarihler: 18-19 Kasım 2015

Yer: A Binası önü stantlar

Detaylı bilgi için ulaşabileceğiniz adres:  uypbilkent@gmail.com

Leave a Reply