Talât Sait Halman Dünya Şiir Günü’nde Anıldı

“Er geç  sevgilimi de Zaman alıp götürür.

Bana ölüm gibidir yitmesinden korkarak

Hiçbir şey yapamayıp varlığına ağlamak.”

Demiş, kıymetli hocamız Talât Sait Halman 64. Sone’sinde. Geçtiğimiz günlerde Bilkent Edebiyat Topluluğu’nun Talât Sait Halman anısına düzenlediği 21 Mart Dünya Şiir Günü etkinliğinde bu dizeleriyle andık kendisini. Hep “şair” olarak hatırlanmak istedi, biz de farklı dillerden şiirler  okuduk onun için.

şiir6

51b277fddce843ff4d0199b8b97a70bc

İrlanda ve Singapur Büyükelçileri, Bilkent akademisyenleri ve öğrencileri, üniversite dışından konuklar sahne aldı Dünya Şiir Günü’nde.  Salondakilere çok dilli, çok sanatlı, çok renkli bir akşam yaşattılar. Bilkent Edebiyat Topluluğu’nun hazırladığı kitapçıklar sayesinde şiirlerin hem  orijinal hem  de İngilizce metnini görerek eşlik etti seyirciler okuyucuya. Programın ortak dili İngilizce olarak belirlendi, dolayısıyla konuklar öncelikle orijinal şiiri okudu sonra da İngilizce’sini.

1954648b09adf3df15e31d730b31f705

Program, Talât Sait Halman’ın kızı Defne Halman Hanım’ın açılış konuşmasıyla başladı. Bilkent Edebiyat Topluluğu’nun davetini kırmayarak hatta başka programlarını iptal ederek katıldı Defne Hanım aramıza. Belçika’dan ayağının tozuyla geldi, enerjisiyle neşe kattı etkinliğe. Konuşmasında babasının birçok yönüne rağmen en çok şair olarak anılmak istediğini  söyledi bizlere. Onun bu isteğini fazlasıyla yerine getirdikleri için Bilkent Edebiyat Topluluğu’na teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. Halman’ın iki şiirini de okudu Defne Hanım.

Daha sonra akademisyenler ve öğrenciler sırayla sahne aldı. Farsça, Fransızca, Çince, Japonca, İngilizce, Almanca şiirler okundu. Programda okunan şiirler ve okuyucuları sırasıyla şu şekildeydi:

Defne Halman – Umutsuz Tohum – Talât Sait Halman
Defne Halman & Jeffrey Doonan – Son Bir Ninni – Talât Sait Halman
Jeffrey Doonan – 64. Sone – Talât Sait Halman
Mr. Brendan Ward – Easter 1916 – W.B. Yeats
Mr A. Selverajah – Di Tengah Alam – Hadijah Rahmat
Mr A. Selverajah – MRT – Johar Buang
Emir Fekri –  435. Gazel – Hafez Shirazi
Marlene Denice Elwell – Gör – Marlene Denice Elwell
Susan Wintermuth – Raven’den Seçmeler – Edgar Allan Poe
Nurhan Turgut – Frühling ist Wiedergekommen – Rainer Maria Rilke
Shanju Lin – A Night Abroad – Du Fu
Zuhal Fidan & Ali Uğur – Tian Mo Huai Li Bai – Du Fu
Seyhun Üstün – Como Tu – Leon Felipe
Zafer Yapmış – Jing Ye Si – Li Bai
Kiyoka Koizumi – Untitled – Kino Tomoyuki
Mesude Kılıç – Demain, dès l’aube – Victor Hugo
Burak Yıldız – Esenlik Bildirisi – İsmet Özel

Programın akabinde toplu hatıra  fotoğrafı çekildi. Birkaç saatlik bu renkli etkinlik sona erdiğinde davetliler ellerinde karanfillerle, Talât Sait Halman’ı anmanın kıvancıyla salondan ayrıldılar. Dünya Şiir Günü kapsamında gerçekleşen bu etkinliğin Bilkent Üniversitesi’nin bir geleneği haline gelmesini ümit ediyorum.

DSC08922

Leave a Reply