Kampüs, Müziğe Doyacak!

Gitarın Efendileri Bilkent’te…

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla birlikte, durgunlaşan kampüs 9. Türkiye Gitar Buluşması ile haraketlenecek. 1-4 Temmuz 2015 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan etkinlikle, öğrenciler müzikle iç içe günler geçirebilme fırsatı bulacaklar. Profesyonel ve amatör müzisyenleri bir araya getiren olay, ayrıca müzik severler için de oldukça keyifli etkinliklerle dolu.

Kağan Korad’ın Genel Koordinatörlüğünde Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen 9. Türkiye Gitar Buluşması; konserler, seminerler, söyleşiler, gitar ve ustalık dersleri ile gitar fuarına ev sahipliği yapıyor. Buluşmanın bu yılki yabancı konuğu, erken dönem müziğinin büyük ustası Hopkinson Smith. Onun dışında Serkan Yılmaz, Ezgi Anıl, Sinan Kurşun, Sırnağme (klasik gitar, kemençe, vurmalı) ve seçmeleri kazanan başarılı konser projeleri buluşmanın konuğu olacak. Hopkinson Smith’in konseri İsviçre Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleştirilecek.
Buluşmada Başkent Müzikevi’nin de katkıları bulunuyor.hsmith15

Türkiye Gitar Buluşması’nın bu yılki teması “Konser Kariyeri”. Genç gitaristlerin oluşturdukları profesyonel konsept projeler “Proje Kendim” ve farklı kuşaklardan başarılı konsertistlerin kariyerlerini yaparken geçtikleri yolları paylaşacakları “*Benim Hikayem*” başlıklı söyleşiler, genç gitaristlere yol göstermek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de bulunan tüm gitar bölümlerinin öğretim görevlileri ve öğrencilerinin katıldığı etkinlikte yer alan ders ve konserler klasik gitarla hobi olarak uğraşanlara da açık. Gece konserleri dışındaki tüm etkinlikler gitarseverler tarafından ücretsiz olarak izlenebilir. Ayrıntılı bilgi için:

www.gitarbulusmasi.com
http://www.gitarbulusmasi.com/

ETKİNLİKLER

Gece Konserleri
Hopkinson Smith’in solist olduğu Açılış Konseri
1 Temmuz Çarşamba günü 20.30’da başlayacak.

Sinan Kurşun ve Sırname’nin konseri 2 Temmuz Perşembe günü saat 20.30’da gerçekleşecek.

Serkan Yılmaz ve Ezgi Anıl’ın solist olduğu konser 3 Temmuz Cuma günü saat 20.30’da.

Çağatay Azat ile gitar ve kemençe ikilisi Klasik Duo’nun konseri 4 Temmuz* Cumartesi günü saat 19.30’da.

Bilkent Konser Salonu’ndaki gece konserlerinin biletleri www.mybilet.com adresinden temin edilebilir.

Ustalık Dersleri

Hopkinson Smith Barok ve Rönesans dönemlerini kapsayan, Serkan Yılmaz Latin Amerika repertuvarını içeren ustalık sınıflarında genç gitaristlerle çalışacaklar.

“Proje: Kendim”
“Proje: Kendim” genç gitaristlere müzik dünyasındaki mekanizmaları, piyasanın nasıl işlediği, nelere ilgi gösterdiği ve orada nasıl varolunabileceğiyle ilgili fikir vermek ve yol göstermek amacıyla hazılandı. Profesyonel kurumların ilgisini çekmeyi başaracak niteliği sağlamaları beklenen seçmelerde başvuruları değerlendirecek jüri Atahan Kaya, Cem Küçümen, Kağan Korad, Melih Güzel, Sinan Erşahin, Şefik Kahramankaptan, Özgür Veysel Sağlam ve Utku Özkanoğlu’dan oluşuyor.

Jürinin başarılı bulduğu projeler bu yılki buluşmanın “Proje Kendim” konserlerinden birinde yer alma şansını kazanacak. Ayrıca, her biri festival direktörü olan jüri üyeleri, beğendikleri projeleri önümüzdeki yıllarda profesyonel bir konser için değerlendirebilecek.

Proje Kendim başlıklı konserler 2 Temmuz Perşembe günü saat 15.45’te ve 3 Temmuz Cuma günü saat 16.00’da Bilkent Konser Salonu’nda ücretsiz izlenebilir.

Söyleşi: “Benim Hikayem”
“Benim Hikayem” başlıklı söyleşiler başarılı konser ve gitar kariyerine sahip farklı kuşak ve özelliklerdeki gitaristlerin, genç kuşaklara esin kaynağı olabilmek için yapacakları paylaşımları içeriyor. Söyleşi yapacak gitaristler şöyle:

Bekir Küçükay: Konser kariyerini en uzun süredir aktif ve başarılarla sürdüren duayen gitaristlerimizin başında geliyor.
Kağan Korad: 1987’den beri yurt içi ve dışı konser kariyerine aralıksız devam etti ve Türk gitar dünyasında etki yaratan gurupların üyesi oldu.

Safa Yeprem: Türkiye’de henüz Flamenko gitarın gerçek anlamda bilinmediği yıllarda ciddi çalışmaları ve kesintisiz konser hayatıyla birçok gence ilham kaynağı oldu.

Serkan Yılmaz:
Genç yaşta verdiği cesur bir kararla Güney Amerika’ya göç etti, burada eserleri, çalışı ve projeleriyle başarılı aktif bir müzik hayatı kurdu.

Sinan Kurşun:
Yeteneği ve konser enerjisiyle özellikle “Aranjuez Konçerto” çalışı şefler ve orkestralar arasında çok beğenildi ve genç yaşında birçok orkestradan davet almayı başardı.

Tolgahan Çoğullu:
“Mikrotonal Gitar”ı özgün, eşsiz bir proje haline getirerek dünya çapında bir kariyerin kapılarını açtı ve gitar tarihinde bir iz bırakma şansını yakaladı.

Türkiye Gitar Etkinlikleri Koordinasyon Toplantısı
Buluşma kapsamında ayrıca, Türkiye’de son yıllarda sayıları mutluluk verici bir şekilde artan gitar etkinliklerinin, bunları izleyen ve katılan gitarist ve öğrencilerin takip edebileceği ve maksimum verim ve yararın sağlanmasına yönelik bir koordinasyon çalıştayı gerçekleştirilecek. Bu çalıştayda organizasyonların uzun vadede sürdürülebilmelerine yönelik stratejiler ve yapılması gerekenler ele alınacak.

Gitar Dersleri ve Müzisyenler İçin Egzersizler
Her yıl olduğu gibi akşamları Türkiye’nin profesyonel gitar hocalarıyla gerçekleşecek dersler ve Hale Birgül’ün gitaristlerin hayatlarında zindelik için ve enstrüman çalarken fiziksel sağlıklarını korumalarına yardımcı olacak yoga “Gita Yoga” aktivitelerini gerçekleştirecek.

Gitar Fuarı
Konser gitarları yapan Türk yapımcılarımızın ve özel gitar ve aksesuarların bulunacağı mağazaların katıldığı gitar fuarı, ülkemizde gitarın sadece yorumculuk alanında değil gitar yapımı konusundaki seviyeyi de görebilmek için iyi bir fırsat sunuyor. Fuara katılan gitar yapımcısı ve mağazalar şöyle;

Barış Arı, Başkent Müzikevi, Suat Çağlayan, Evren Düz, Arif Türker Gündoğdu, İsmail Kaya, İbrahim Kırlı, Sinan Rıfat Önengüt, Ejder Pamukçu, Feridun Tanrıkut.

Gece Konserleri’nin biletleri www.mybilet.com adresinden temin edilebilir.

*Diğer tüm etkinlikler ücretsiz izlenebilir.

Bilkent Konser Salonu Gişesi Tel: (312) 2901775

Gitarla, müzikle, sohbetle dolu üç gün Bilkentlileri beklerken, müzikseverlerin 9.Türkiye Gitar Buluşması’nı kaçırmamasını tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply