Kütüphanede Mola Vermek İsteyenlere: “Coffee Break”

Bilkent Üniversitesi kütüphanesi aslında çok sık uğradığım bir yer değildir. Fakat her uğradığımda farkettiğim bir şey vardı. Sınav dönemlerinde zamanının birçoğunu burada geçiren öğrencilerin yorulduklarında dinlenebilecekleri, sohbet edebilecekleri, yemek yiyebilecekleri rahat bir mekan yoktu kütüphanenin içinde. Bunun eksikliğini ben de daha öncesinde yaşamıştım. Bu dönem New Media sınavıma çalışmak için uğradığım kütüphanede bu eksikliğin 3. katta bulunan Coffee Break sayesinde giderildiğini en çok yorulduğum ve acıktığım anda beraber çalıştığım arkadaşımın beni oraya yönlendirmesiyle yeni fark etmiş oldum.

kutuphaneÖncelikle ahşap kapısından girip yukarı çıktığınızda, sizi küçük bir mutfak karşılıyor. Bu kısmın küçük olması sizi korkutmasın çünkü diğer Coffee Break’lerden hizmet olarak eksik kalan bir yanı yok. Sanırım bu bölgenin küçük tutulması öğrenciler için ayrılmış oturma alanının genişliği ile         açıklanabilir. Girişteki masalar ve sandalyelerin ardından geçtiğiniz bir kapı sizi geniş bir odaya   çıkarıyor. Odanın içinde geniş ekran bir televizyon, rahat ve geniş koltuklar hatta rahat bir kanepe bulabiliyorsunuz. Duvarın rengi ve mekanın dizaynı zaten psikolojik bir rahatlatma yaşatırken,  koltukların rahatlığı da üstüne ekleniyor. Havalandırma sisteminin çalışması gerektiği gibi  çalıştığını, istediğiniz sucuklu tost hazırlanırken kokusu sebebiyle burnunuzun direğinin kırılmamasından anlayabiliyorsunuz.8469531269_352ae8dae5_c

Duvarlarda görmeyi beklediğimiz estetik tasarımlar ise tam ayarında. Popüler gruplar ve şarkıcıların ilüstrasyonları ve şarkılarındaki “break” içeren sözleri… Renklerin uyumu ve posterlerin estetikliği bir yandan zaten beğendiğim mekana hayran olmama sebep olurken bir yandan da dinlenmeye teşvik ediyordu. Hemen ardından bir şeyi fark ettim, boş olan cam kenarı masasında da çok rahat bir şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz. Hem de kahvenizi yudumlarken! Ben de hemen aşağı inip notlarımı alıp, masama oturup kulaklığımı taktım ve geriye kalan konularımı burada çalışmaya devam ettim. Özellikle akşam saatlerinde daha tenha olan mekan, çalışmak için de ideal. Kütüphanenin kimi zaman uyku getirici havasından bunalanlar için güzel bir kaçamak kısacası!

Leave a Reply