Küçük Kara Balıklar Film Gösterimi ve Belgesel Ekibiyle Sohbet

“Türkiye’de Kürtler’in gerçeği tamamıyla büyük bir yalan üzerine kurulu. Bildiğinizi sandığınız hiçbir şey bildiğiniz gibi değil. Bu, bu konudaki bir kitabın da ismi oldu zaten. Biz de o kitabın yolundan ilerledik aslında. Ve bu konu çoğunlukla genç Kürt sinemacılar tarafından ele alındı. Biz de Türk yönetmenler olarak buna katkı sağlamak, ‘Batı yakası’na seslenebilmek istedik.”

diyor Küçük Kara Balıklar projesinin yönetmenlerinden Haluk Ünal. Proje beş tane yönetmenin (A. Haluk Ünal – Ezel Akay – Serpil Güler – Cem Terbiyeli – Önder İnce) güçlerini birleştirmesiyle oluşan kollektif bir belgesel filmi.

unnamed (1)

 

Film için Güneydoğu Anadolu’ya 2012-2013 yıllarında iki kez gidilmiş ve pek çok belediye, sivil toplum kuruluşuna başvurulmuş. Film ekibi çekebilecekleri materyaller konusunda hiç sıkıntı yaşamamış, çünkü hiç beklemedikleri bir düzeyde geri dönüş almışlar belediye ve STK’lardan. Filmin konusu Güneydoğu Anadolu’da çocuk olmanın nasıl bir olgu olduğu.

İletişim Tasarım Bölümü’nün GazeteBilkent Tarih alt birimiyle işbirliği içerisinde düzenlemiş olduğu ve 6 Mayıs Çarşamba 17.45-19.45 saatleri arasında FFB-06’da gerçekleştirilecek olan organizasyonda, film gösteriminden sonra Haluk Ünal ve çekim ekibiyle bir söyleşi gerçekleştirilecek ve öğrenciler ekibe konu hakkında merak ettikleri her şeyi sorabilecekler.

Yönetmenlerden Ezel Akay film hakkında umutlu ve insanlara şöyle sesleniyor: “Bu film, orada konuşan çocukların. Biz sanat değil, bir tür zanaat yaptık, kamera ve mikrofonu tuttuk. Geriye kalanı onların. Bu daha çok Türklere konuyu anlatabilirse ne ala. Kürtler bu filmde anlatılanları ya yaşadılar ya da zaten biliyorlar. Sinemada, televizyonda, internette ne kadar çok insan izlerse o kadar iyi…”

Filmin Fragmanı:

Filmden görüntülerin yer aldığı bir kolaj:

Film ekibinin, Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Yarışması’nın iptalinin ardından yapmış olduğu basın açıklaması:

beyazperde.com

Yönetmen :
A. Haluk Ünal – Ezel Akay – Serpil Güler – Cem Terbiyeli – Önder İnce
Senaryo :
A. Haluk Ünal – Yavuz Ekinci – Serpil Güler
Yapımcı :
Serpil Güler – A. Haluk Ünal

Organizasyon:

Asst. Prof. Ahmet Gürata (Bilkent Ün.İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı)
Ekin Taneri (İletişim ve Tasarım Böl. Öğrencisi)
Fırat Şerif Gezgin (Fizik Böl. Yük. Lis. Öğrencisi)

Leave a Reply

1 comment

  1. Bülent Hide

    Filmin ismi ile konunun çocuklar olduğu anlatılıyor. Ancak konu terör. Hatta terör değil “devletin madur ettiği insanlar” Çok subjektif olmuş. Bu nedenle fazla eleştiriye gerek yok. Teknik anlamda beğendim.