Dezsö Ranki Atatürk İçin Çalıyor

20131005_220908Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Atatürk’e adadığı 7 Kasım tarihli konserinin solisti, yaşayan en büyük virtüözlerden kabul edilen Macar piyanist Dezsö Ranki. Sanatçı Mozart’ın “No.14, Mi bemol majör, KV.449” ve “No.23, La majör, KV.488” Piyano Konçertolarını yorumlayacak. 

Avustralyalı şef Matthew Coorey’nin yönettiği konserin ikinci yarısında BSO, Brahms’ın “Op.68, Do minör 1. Senfoni”sini seslendirecek.

Dezsö Ranki, piyano14229

Budapeşte’de doğan Dezsö Ranki, yaşayan en büyük piyano virtüözlerindendir. 1997 yılında aramızdan ayrılan efsanevi piyanist Sviatoslav Richter’in en sevdiği piyanistlerden olan sanatçı, Avrupa’nın 150 yıllık köklü müzik kurumlarından Franz Liszt Akademisi’nden 1973 yılında mezun oldu. Henüz öğrenciyken Zwickau Uluslararası Robert Schumann Piyano Yarışması’nda birinci oldu. O günden bu yana parlak kariyerini dünyanın pek çok ülkesinde sürdürüyor.

Dezsö Ranki, sanat yaşamı boyunca çok sayıda ödüle değer görüldü. Liszt Ödülü (1973), Macaristan’ın en önemli ödüllerinden Kossuth (1978 ve 2008), Bartok-Pastory (1988) ve  Prima Primissima (2005) bunlardan bazılarıdır. Sanatçı, ayrıca 1984’te Macaristan Liyakat Nişanı’yla onurlandırılmıştır.

630x20.fitwithoffsetMatthew Coorey, şef

Kariyerine, 2003 yılında Liverpool Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nda Gerard Schwarz’a yardımcı şef olarak atanmasıyla başladı. Liverpool Filarmoni’yle yaptığı bir yıllık sözleşme, üç yıla uzatıldı ve Coorey, orkestranın ilk konuk şefi oldu. Ardından Londra Filarmoni, Sidney Senfoni, Philharmonia, Hallé, Ensemble 10:10 ve London Mozart Players gibi müzik topluluklarla konserler veren Coorey, tüm bu topluluklardan yeniden davet almıştır. Geçtiğimiz konser sezonlarında Stuttgart Radyo Orkestrası, BBC Filarmoni ve Senfoni, Bournemouth Senfoni, Melbourne Senfoni, Ictus Ensemble, Londra Senfoni ve BBC Proms ile sahneye çıkmış, ayrıca City of Birmingham, Yeni Zelanda, Büyük Britanya, Filistin, İrlanda ve RLPO Senfoni Orkestralarıyla yeniden çalışmak üzere anlaşma yapmıştır.

 

7 Kasım Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu’ndaki konser saat 20.00’de başlayacak. Konserin biletleri; www.biletiva.com  adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır

Bilkent Konser Salonu Gişesi Tel: 290 1775       www.bso.bilkent.edu.tr

Leave a Reply