Yayın ekibi tamamen öğrencilerden oluşan, Bilkent’i yani bizi yansıtan, bizimle ilgili konulara değinen bir televizyon yayınının başlamasına çok az kaldı desem ne derdiniz? Şu an emekleme aşamasında olan ve son onayları bekleyen proje önümüzdeki döneme bomba gibi düşmeye hazırlanıyor. Projeyi yürüten ekipten olan ve projeyi çıkaran Bilkent Medya Topluluğu’nun başkanı Mehmethan Bayar’a proje ile ilgili sorularımızı sorduk.409608_367996313234650_441549806_n

 

1- Bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?
Ben Mehmethan Bayar. İktisat bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim, Bilkent Medya Topluluğu’nun da Yönetim Kurulu Başkanıyım. Bilkent Medya Topluluğu, 5. Yılını kutlayan ve üniversitemiz bünyesinde medya ile ilgili aklınıza ne geliyorsa o alanda faaliyet göstermeye çalışan bir kulüp. Hayata geçirmeye çalıştığımız fikrimiz ise bir öğrenci televizyonu projesi. İnternet üzerinden yayın yapan bir internet televizyonculuğu aslında. İsim konusunda okulumuzun kesin kararını bekliyoruz.

 

2- Bu fikir nasıl ortaya çıktı?11136734_946005952100347_465833142219454004_n
Bu proje ben Bilkent’e geldiğimden beri hep aklımda olan bir şeydi. Yine aynı zamanda kulubümüzün de kuruluş aşamasındaki vizyonlarından bir tanesiydi. Ayrıca internet üzerinden yayın yapan bir TV oluşturmak şimdiye kadar birçok Bilkentlinin aklına gelen bir fikir idi. Bunu bize gelen ‘’aa ne güzel biz de aslında böyle bir şeyler yapmak istiyorduk’’ gibi sayısız tepkiden anlıyoruz. Neden daha önce olmadı veya neden daha önce gerçekleştiremedik sorusunu biz de birbirimize soruyoruz, galiba bu sorunun cevabı bu iş için gerekli bilgi ve hevese sahip olan insanların bir araya gelmemesi diye düşünüyorum.

 
3- Yayın yapmak zor ve zaman isteyen bir iş, bu işin altından nasıl kalkmayı planlıyorsunuz?
Evet yayın yapmak zor ve zaman isteyen bir iş, elbette biz 24 saat sürekli yayın yapmayacağız ancak yine de işimiz çok zor. Biz geçen senenin sonunda Nisan ayında bu iş nasıl olur diye yola çıktığımızda bunu gördük. Doğrusunu söylemek gerekirse bu bizi biraz korkuttu ancak aynı zamanda yeni bir heyecan yarattı bizde ve çekim yaparken bizimle birlikte olan insanların yüzündeki mutluluğu görmek, bu işin altından kalkabileceğimizi düşündürüyor bize. Bu işin duygusal boyutu tabii ki, bir de işin reel boyutu var. Bizim Medya Topluluğu olarak bir misyonumuz ve vizyonumuz var yine ayrıca bu öğrenci televizyonu projemizin de kendine ayrı bir misyonu ve vizyonu var. Yine aynı zamanda başta kulüp danışmanımız, İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı Ahmet Gürata olmak üzere bizi destekleyen güzide bir danışma kurulumuz var. Ayrıca kulubümüzde bu işe gönül veren bir çok arkadaşımız var. Bu iş için gerekli olan kaynaklara bu arkadaşlarımızın iş bölümü sayesinde ulaşacağız. Bunun için neler yapacağımızı tanışma toplantımızda öğrenebilirsiniz. Bu iş için gerekli altyapıyı hep birlikte hazırlayacağımıza inanıyoruz.

 
10150455_929691800398429_6667925047007203271_n

4- Okuldan destek alıyor musunuz?
Bu sorunun cevabı aslında tam olarak net değil biz hem evet hem hayır demeyi tercih ediyoruz. Okulumuzda bu proje ile ilgili birimlerden tam destek alıyoruz. Tek tek isimlerini veremeyeceğim için birkaçının ismini vermem de doğru olmaz. Ancak projemizin başvurusunun yanıtı Eylül ayında verilecek. Dolayısı ile net birşey diyemiyoruz. Ancak bu projenin buraya gelmesinde birçok kişinin yardımı oldu diyebiliriz.

 
5- Uzun vadede hedefleriniz nelerdir?
Uzun vadede çok güzel hedeflerimiz var burada hepsini söyleyip işi olduğundan daha farklı gösterip beklentileri arttırarak kendimi ve arkadaşlarımı stres altına almak istemiyorum. Uzun vadedeki hedeflerimizi kulubümüzdeki arkadaşlarımız biliyor. Ancak en azından şu kadarını söyleyeyim, 24 saat sürekli yayın yapmak istiyoruz. Ama tarih vermeyeyim bizim (Beşiktaşın) stant işine dönmesin.

 
6- Son olarak bu girişimin amaçlarını öğrenebilir miyiz?
Aslında tek, esas amacımız ne biliyor musun? Kendimizi geliştirmek. Biz bu işe bu yüzden giriştik. Bir şeyler yapmak istedik, kendimizi geliştirmek istedik, eğlenmek istedik. Şimdiye kadar bir şeyler yaptık, kendimizi geliştirdik, eğlendik. Ama daha yetmedi, doymadık. Ayrıca, senin yazılarını takip ediyorum biraz, okul ile ilgili ve bölümün ile ilgili saptadığın eksikleri biraz olsun gidermek istiyoruz. Bizim amaçlarımız bunlar ancak amaçlarımızı biraz genele yaydığımızda buradan birçok fayda çıkacağından eminim.

 
Ortaya çıkacak sonuç ne olursa olsun şahsi görüşüm böyle bir girişime hem üniversitenin hem de İletişim ve Tasarım bölümünün ihtiyacı olduğu… Tüm ekibe bol şans ve başarı diliyorum.

Leave a Reply