5. Bilkent Sinema Ödülleri- Sinefest

Sanatsal Etkinlikler Topluluğu tarafından bu sene 5.si düzenlenen Bilkent Sinema Ödülleri Sinefest etkinliği 19 Nisan Pazar günü saat 20.00’de başlayan tören ile ödülleri sahipleriyle buluşturdu. Etkinliğe hem GazeteBilkent adına hem de Bilkent Üniversitesi Televizyonu (kendilerini bir sonraki yazımda tanıtacağım) adına etkinliği çekmek için katıldım. Etkinlik hakkında konuşmaya başlamadan önce bu güzel akşamı bizlere yaşatan tüm SET(Sanatsal Etkinlikler Topluluğu) ekibine teşekkürlerimi sunmadan edemeyeceğim. Çünkü etkinlik, kelimenin tam anlamıyla mükemmel hatta gece sonu konseri ve partisi ile kusursuzdu. Etkinlik organizasyonlarını iyi bilen biri olarak ekibin ortaya çıkardığı sonuca hayran kaldığımı belirtmek isterim.

11156900_475373365944772_1280560902_n

Fotoğraf: Ayberk Boztepe

 

11173442_475373369278105_1653117989_n

Sinefest 2015 salonundan bir kare

12 dalda verilen ödüller bu sene de internet üzerinden yapılan açık oylama ile çıkan sonuçlara göre verildi. En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü “Pek Yakında” filmindeki performansıyla Zerrin Tekindor’a verildi. Yoğun programı sebebiyle geceye katılamayan Zerrin Tekindor özürlerini iletti. İkinci ödül En İyi Yardımcı Erkek Oyuncuya verildi. Çağlar Çorumlu ve performansıyla dikkat çeken Baki Davrak’ın da bulunduğu gruptan ödül almaya hak kazanan isim Serhat Kılıç oldu. Kendisi çekim programı sebebiyle geceye katılamamış olsa da gönderdiği espirili video ile gönülleri almayı başardı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü bu sene çok iddialı bir gruptan çıkan Murat Yıldırım’a verildi. Erdal Beşikçioğlu’nun “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku”daki performansı, Yetkin Dikinciler’in “Kızım İçin” filmindeki başarılı performansı Murat Yıldırım’ın da olduğu bu grubu çekişmeli bir hale getirdi. Verilen oylarla ödülü almaya hak kazanan Murat Yıldırım, yaptığı espiriler ile bol kahkahalı anlar yaşattı. En İyi Film Ödülü‘nü bu sene yönetmenliğini yaptığı “Panzehir” filmi adına Alper Çağlar aldı. Alper Çağlar mezun olduğu okulda almış olduğu bu ödülün öneminden bahsetti. En iyi Yönetmen Ödülü ise bu sene, çektiği “Sivas” filmi ile Kaan Müjdeci’ye verildi. Bilindiği üzere Sivas filmi aynı zamanda 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı. Nuri Bilge Ceylan’ın da bulunduğu bu gruptan Kaan Müjdeci’nin ödül almaya hak kazanması filmin başarısını bir kez daha gösterdi. En İyi Film Müziği dalındaki ödülü ise yaptığı başarılı film ve dizi müzikleri ile dikkat çeken Toygar Işıklı almaya hak kazandı. Umut Vadeden Genç Oyuncu ödülünün bu seneki sahibi  “Köksüz” filmindeki performansıyla Savaş Alp Başar oldu. Ödülün genç oyuncular için önemini belirten Başar, 11157955_475373379278104_1056705317_nkatılımcılara teşekkürlerini iletti. Bilkent Özel Ödülünü bir Bilkent mezunu olan ve çektiği filmlerle konuşulan ve aynı zamanda en iyi film ödülünü çektiği film adına almış olan Alper Çağlar aldı. En İyi Kadın Oyuncu ödülü şıklığı ile geceye damgasını vuran Ahu Türkpençe’ye, Köksüz filmindeki başarılı performansı için verilirken, Sinemaya Emek ödülü Burak Arkış‘ın oldu. En iyi senaryo ödülünü alan “Bir Küçük Eylül Meselesi” filminin ardından, Yaşam Boyu Onur Ödülü için sahneye çıkan Atilla Dorsay, sektör adına yaptığı konuşmanın ardından seyircilerden büyük alkış aldı.

 

961504_475373375944771_1258167951_n

Fotoğraf: Ekin Taneri

Ödül töreni ödüllerle bitmedi. Verilen ödüllerin ardından seyircileri, benim “patlamaya hazır  Ankara çıkışlı bir grup” olarak tanımladığım ve yaptıkları müziği çok sevdiğim, Son Feci Bisiklet grubu bekliyordu. Şarkılarıyla ve ödül töreninden sonra grubu dinlemek için beklemeyen bazı izleyicilerin ardından yaptıkları espirilerle ödül töreninin sonuna damga vuran grup bizlere keyifli bir “gece sonu” yaşattı. Pardon gece sonu dedim!  Ödül töreninden sonra Bilkent Station’da yeni açılan BİS isimli mekanda düzenlenen parti hem tüm SET ekibine yorucu geçen organizasyonun ardından, organizasyonun başarısını kutlayabildikleri keyifli bir ortam sundu hem de partiye katılan diğer katılımcılara ödül töreninin başarısı yetmezmiş gibi “ekstra eğlenceli” saatler yaşattı. Bu güzel etkinliği düzenleyen tüm SET ekibine, bu etkinliği destekleyen tüm yetkili kişilere ve ödül törenine katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyor, bir sonraki Sinefest etkinliğine sinemaya gönül vermiş herkesi davet ediyorum.

Bu güzel etkinliği düzenleyen topluluk ile ilgili her türlü bilgiyi takip etmek için sosyal medya hesapları:

https://twitter.com/bilkentset

http://instagram.com/bilkentset

 

Leave a Reply