Bu seneden itibaren geçerli olan zamla birlikte, Marmara’da üç çeşit içeren fiks menü 5,75 TL; seçmeli menü ise 7,50 TL oldu. Yapılan bu zamdan sonra yemeğe %30 daha fazla para vermek durumunda kaldık. Yani, sessiz sedasız zamlara razı edildik diyebiliriz. Hoş, Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsanız zam kelimesine her daim aşina oluyorsunuz.

Bilkent’te yemekhane zamları yeni değil; ancak, bu dönem yapılan %30 ‘luk zam şahsım dâhil olmak üzere birçok öğrencinin tepkisini çekti. Daha da kötüsü ise tepkimizi dillendirebileceğimiz bir mecranın olmaması. Rektörün açmış olduğu moodle sayfasında yemekhaneye ve zamma dair şikâyetlerde tatmin edici bir geri dönüş alınamıyor. Örneğin, bir defasında moodle sayfasında gündeme gelen konuda rektör zamlara karşın yemek fişlerinde bir artışın olmadığından; eğer fiş alınırsa eski fiyatların geçerli olacağından bahsetmişti. Bu açıklamayı sağlıklı bulmadığımı söylemek durumundayım. Sorun fiş alıp almamakta değil. Herkesi fiş almaya teşvik ederek sorunun çözüldüğüne kanaat getirmek çok yersiz.

Kanaatimce; kalitesinden ve hizmetinden o kadar da memnun olmadığım bir yerde, bu kadar pahalı yemek yemek pek adil görünmüyor. Üç çeşit yemeğe 5.75 TL vermenin pek de mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Bilkent’te ucuz yemek yiyebileceğimiz yegâne yerin Marmara olduğunu düşünürsek, durumun vahameti birazcık daha netlik kazanıyor.

Kampusun birçok yerinde onlarca farklı restoran olmasına karşın, bu yerlerdeki yemek fiyatlarının uçukluğu göz ardı edilemez. “Burası Bilkent, olur öyle.” diyerek sıyrılabileceğimiz bir mesele değil bu. Üniversitede sağlıklı ve ucuz yemek yemek her öğrencinin hakkıdır.

Öğrencilerin maruz bırakıldıkları bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bu noktada, rektörün ve okul yönetiminin çözüme dair bir kapı aralaması önemli bir adım olacaktır.

Leave a Reply