Bilkent’in en aktif ve duyarlı oluşumlarından biri olan TDP, bünyesinde 15 ayrı projeye barındırıyor. Toplumsal konulara duyarlı ve ayrıca duyarlılığı da aşılayan bu projelerin başlangıcı 1999 depreminde okulumuzdan bir grup öğrencinin depremzedelere yardım için yola çıkmalarıyla başlayıp günümüze kadar; karda yuvarlanan minik bir taşın büyümesi gibi geldi. Tamamıyla  gönüllülük esasına dayanan bu projelerde; öğrencilerimiz huzur evlerinden sokaklara, köylerden hastanelere kadar ulaşabildikleri her yere karınca kararınca sevgi, mutluluk, eğitim, bilgi götürüyorlar ve bunları sırtlarında taşıyarak yapıyorlar.Tabi bunları yaparken de maddi desteğe ihtiyaç göz ardı edilemez. Maddi sıkıntı çeken 4 projeye destek amaçlı; TDP gönüllüleri bir kez daha gönüllülük nasıl olurmuş hepimize gösterdi.

Gönüllülüğe gönüllü bu arkadaşlarımız kendi aralarında karınca gibi çalışıp kermeste satmak üzere yiyecekler yaptılar. Yurtta kalanlar yurtlarda, evde kalanlar da evlerinde ocakların altını yaktılar. Peki neler mi yaptılar? Kekler( çikolatalı, havuçlu, cevizli, fındıklı, portakallı), pastalar, börekler (peynirli, patatesli, ıspanaklı), turtalar (elmalı, tarçınlı), poğaçalar (kaşarlı, beyaz peynirli, sade), muffinler (portakallı, limonlu, kakaolu), sarmalar, salatalar, mercimek köfteleri, kurabiyeler (sade, damla çikolatalı,elmalı) ve daha neler neler.

Kermes boyunca içecekler ücretsizdi. Sabah gelen öğrenciler standda kahvaltılarını yaptılar,ders aralarında gözlerini doyuran kermes standında karınlarını doyurdular. Aç olmadığı halde sırf yardım amaçlı tıka basa yiyen arkadaşlarımız da olmadı değil tabii. Kermesten elde edilen hasılatın bir kısmıyla Konya’nın Güneydere köyünde; içinde bilgisayar odası,kütüphane ve sanat atölyesi olan bir kültür binası kuracak olan GünKöy( Güneş Köyden Doğuyor ) projesi eş koordinatörü Dilay Canıtez kermese olan ilgiden çok memnun olduğunu ve tüm TDP gönüllüleri adına herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Leave a Reply