Kampüste Tarih ve Siyaset Yolculuğu: ‘Politik Düşünce Kulübü’

Bilkent yaklaşık bir sene önce, yepyeni bir öğrenci oluşumuyla tanışmıştı. ‘’Yakın Tarih Araştırmaları Platformu‘’ adıyla farklı siyasi görüşlere sahip 5 Bilkent öğrencisi tarafından kurulan bu platform; kısa zamanda yakın tarih, siyaset ve toplumsal olaylar ile ilgilenen Bilkentlilerin ilgi odağı olmayı başarmıştı. Farklı bir öğrenci 548783_133308976824773_1823278903_ntopluluğunun bünyesinde çalışan bu platform, her hafta düzenlenen tartışma toplantılarıyla yakın tarihin en önemli meselelerini masaya yatırmış, en hassas konuları bile farklı seslerin zenginliği içerisinde ele alarak verimli ve seviyeli bir tartışma ortamı oluşturmasıyla tanınmıştı.

2012-2013 yılı boyunca tam 14 farklı tartışma etkinliği düzenleyen YATAP; ‘1960 İhtilali’, ’Ermeni Sorunu’, ‘Kürt Meselesi’, ‘28 Şubat Süreci‘ gibi son derece önemli ve hassas konuların olağanüstü bir saygı ve anlayış ortamında tartışıldığı etkinliklerle büyük ilgi uyandırmayı başardı. Kısa zamanda kampüs içinde önemli bir tanınırlığa ulaşan topluluk, 2013-2014 senesine girerken yelpazesini geliştirmeye karar vererek farklı bir öğrenci topluluğu olarak yoluna devam etmeye karar verdi.

73298_171437199678617_1373787495_n

Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir etkinliğinden

Bu bağlamda, 29 Mayıs 2013 tarihinde aynı kadro tarafından, yeni bir soluk olarak ‘Politik Düşünce Kulübü’ adıyla yepyeni bir öğrenci kulübü kuruldu. YATAP’ın kampüste yakın tarih bilincini arttırma amacını daha da ileri götürmeyi amaçlayan ‘Politik Düşünce Kulübü’ farklı görüşlerin aynı çatı altında harmanlandığı, tarafsızlığı ve bilimselliği temel alan, siyaset üstü bir ortamda tarihe ve geleceğe yön veren toplumsal olayların değerlendirildiği bir öğrenci kulübü olmayı hedefliyor.

Dönemin başlamasıyla birlikte faaliyetlerine başlayacak olan Politik Düşünce Kulübü; Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Akademisyenlerinden Dr. İlker Aytürk’ün danışmanlığında, daha güçlü, daha tecrübeli ve en önemlisi daha heyecanlı bir şekilde tarih ve siyaset yolculuğuna devam edecek. ‘Politik Düşünce Kulübü’ tarih ve siyasete ilgi duyan tüm Bilkentlileri kendi bünyesine davet ediyor.

'Politik Düşünce Kulübü' tarih ve siyaset yolculuğuna kaldığı yerden devem ediyor...

‘Politik Düşünce Kulübü’ tarih ve siyaset yolculuğuna kaldığı yerden devam ediyor…

Biz de GazeteBilkent olarak, kurulan bu yeni öğrenci kulübümüze başarılar diliyoruz. Bu oluşumun ‘Yakın Tarih Araştırmaları Platformu” adıyla geçtiğimiz sene gösterdiği özverili ve çalışkan performansı ‘Politik Düşünce Kulübü’ olarak daha da ileri noktalara taşıyacağına inanıyoruz.

Leave a Reply