29-30 Ağustos’ta Nazım Oratoryosu Bilkent Odeon’da!

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say‘ın Nazım Oratoryosu, 29-30 Ağustos’ta Bilkent Odeon‘da dinleyicilerle buluşacak.

Nazım Hikmet Vakfı bünyesinde oluşturulan ve Fazıl Say‘ın kurulmasına öncülük ettiği Nazım Hikmet Korosu, bu özel günde Bilkent Senfoni Orkestrası‘na eşlik edecek. Odeon’daki konserler, aynı zamanda Nazım Hikmet Korosu‘nun ilk performansları olacak.

HaberResim-NJS

Naci Özgüç, Oratoryo’nun şefliğini üstlenirken, Fazıl Say solistliğinde Genco Erkal şiirleri ve Serenad Bağcan şarkıları seslendirilecek. Bariton Arda Aktar ve Güvenç Dağüstün’ün sırayla 29-30 Ağustos’ta yer alacağı konserlerde İdil BursaGökçe Çatakoğlu ve Çetin Özen çocuk solistler olarak kadroyu tamamlayacak.

Nazım Oratoryosu, Fazıl Say‘ın büyük orkestra, koro, solistler ve anlatıcı için bestelediği, beş adet birbirine bağlı bölümden oluşur. Bu bölümlerden ilki, Nazım Hikmet‘in gençlik yıllarında, Sovyetler Birliği‘ne ilk gidişinde yazdığı eserleri barındırır. İkinci bölümde, Nazım Hikmet‘in hapishanede kaldığı o uzun yıllarda yazdığı şiirler yer alır. Eserin geri kalan bölümlerinde de Nazım Hikmet‘in hapishane yıllarından sonraki ellili yaşlarından vefatına kadar yazdığı şiirler vardır. Şiirlerin seçimini Fazıl Say bizzat kendisi yapmıştır. Say, Nazım Oratoryosu ile ilgili verdiği bir röportajında, eserinden şu sözlerle bahseder:

Nazım Oratoryosu‘nu yazarken gözettiğim en önemli şey, Türk halkının Klasik Müzik ile ilişkisinde bir gelişim sergilemekti.

Nazım Hikmet‘in Nereden Gelip Nereye Gidiyoruz şiirinin Nazım Oratoryosu‘ndaki yorumuyla sizleri baş başa bırakıyor, bu mükemmel şöleni kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

Nazım Oratoryosu 29 Ağustos Cumartesi ve 30 Ağustos Pazar günleri Bilkent Odeon’da saat 20.30’da başlayacak. Konserlerin biletleri www.mybilet.com adresinden temin edilebilir.

Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Odeon’a ulaştıracaktır.

 BSO Gişesi Tel: 290 1775  

www.bso.bilkent.edu.tr

 

Leave a Reply