Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin önemli sanayi kurum ve kuruluşları için geliştirdiği projeler törenle ödüllendirildi.

Bilkent Üniversitesi Mithat Çoruh Amfisi’nde düzenlenen törende konuşan Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, etkinliğin, bölümün son sınıf öğrencilerinin Türkiye’nin seçkin kurumları için geliştirdiği karar destek sistemi projelerini kamuoyuna tanıtmak amacıyla düzenlendiğini söyledi. Bölümde geliştirilen ve üniversite-sanayi işbirliğine dayanan “modelin”, Türkiye’de ilk ve tek model olduğunu belirten Sabuncuoğlu, “Son sınıf öğrencileri tarafından sekiz aylık yoğun bir tempoyla yapılan projeler, bir yandan öğrencilerimize iş hayatını yaşayarak öğrenme deneyimi kazandırırken, firmalara da ürün, yöntem ve hizmet süreçlerine ait karar destek sistemlerinde ölçülebilir faydalar sağlamaktadır.” dedi.

Daha sonra öğrenciler tarafından firmalar için geliştirilen ve finale kalan 20 proje jüri tarafından değerlendirildi.

Buna göre, Coca-Cola içingeliştirilen “Karışık Paket Tasarımı Destek Sistemi ” projesi birinci seçilirken, Unilever için geliştirilen “Stok Tahsisi ve Yerleşim Tasarımı” isimli proje ikinci, Arçelik için geliştirilen “Ana Montaj Bantlarındaki İşgücü Değikenliğinin Azaltılması ve İşgücünün Daha Verimli Kullanılması” projesi de üçüncü oldu.

Yarışmada, “Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü”, Renault için geliştirilen “Esnek Kaporta Üretim Hattı Elektrot Bileme Frekansları için Karar Destek Sistemi” projesine verildi.

“KOBİ Ödülü” ise Ulusoy Elektirk için geliştirilen “Yalın Üretime Doğru” adlı projeye verildi.

Leave a Reply