“The Asia University Rankings”: Asya’nın ilk 50’sinde 6 Türk Üniversitesi

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu olan  The Times Higher Education ( THE), Asya Üniversiteleri sıralaması 2015’in ilk 50’sinde 6 Türk üniversitesine yer verdi. İlk sırada ise Japonya’dan Tokyo Üniversitesi bulunuyor.

The Times Higher Education’ın; üniversiteleri öğretim kalitesi, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm kriterlerine göre derecelendirdiği bilinen Asya Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye’nin başarısını THE editörü Phil Baty şöyle değerlendirdi:

“Türkiye’de üniversitelerin durumlarını geliştirmeleri çok güzel bir haber. Üç üniversite sıralamada ilk 20’de kendine yer buldu. Ayrıca Sabancı Üniversitesi bu sene sıralamaya ilk kez girdi ve 21’inci oldu. Bu gerçeklere rağmen Türk hükümeti yükseköğretimdeki kontrolünü son zamanlarda sıkılaştırdı. Görünen o ki ülkenin üniversiteleri, ulusun yükselen refahının ve sayıları gittikçe artan genç nüfusunun ödülünü alıyor.”

bilkent-default_fgab

 

 

Sıralamada bu yıl Türkiye ilk 20’de üç üniversite ile temsil edildi. Boğaziçi Üniversitesi 14’üncü olurken İstanbul Teknik Üniversitesi 19.sırada yer buldu. Ayrıca Sabancı Üniversitesi sıralamada bu yıl ilk kez adını duyurdu ve 21.sıraya yerleşti. Sabancı’yı 30’uncu sırada Bilkent Üniversitesi ve 47’inci sırada Koç Üniversitesi takip etti.

 

Türk üniversitelerinin sıralaması            29853668 

12    Orta Doğu Teknik Üniversitesi

14    Boğaziçi Üniversitesi

19    İstanbul Teknik Üniversitesi

21    Sabancı Üniversitesi

30   Bilkent Üniversitesi

47    Koç Üniversitesi

Dünyanın en iyileri arasına girme başarısı göstermiş tüm üniversitelerimizi kutluyorum ve bu sıralamalarda ülkemizden ne kadar çok üniversite yer alırsa bizler ve ülkemiz adına o kadar iyi şeyler olacağına olan inancımı belirtmek istiyorum.

Leave a Reply