BSO: Mahler’in Dünyası’na Davetlisiniz

Bilkent Senfoni Orkestrası, Işın Metin yönetiminde 5 Aralık Cumartesi günü vereceği unutulmaz konserde sizler için Mahler’in “Do diyez minör 5.Senfoni”sini yorumlayacak.

Senfoniye ve konser şefine dair tüm bilgileri detaylı olarak bulabileceğiniz etkinlik bültenine bakılacak olursa;

Gustav Mahler (1860-1911), çağdaş müzik üzerinde tartışılmaz derecede büyük etkileri olmuş bir besteci ve şeftir. Avusturyalı bestecinin sanatsal anlayışının oluşumunda Alman romantizmi kadar, yüzyıl sonu Viyana’sının düşünce ikliminin önemli etkileri olmuştur. Mahler senfonilerinde dünyayı maskesiz bir şekilde modelleyerek dinleyiciye metafizik sorular sorar. Ancak 1901 yılında, yazmaya başladığı 5. Senfonisi önceki senfonilerinden çok farklı bir tarzdadır. Besteci 1902 yılında Alma Schindler ile evlenmiştir ve evliliğinin ilk yılları yaşamının en mutlu dönemidir. Bu mutluluk eserin yapısına da yansır. Senfoninin genel yapısının ölümün karanlığından yaşamın parıltılarına doğru ilerleyen bir süreç olduğu düşünülebilir. Besteci dördüncü bölümü eşi Alma’ya adamıştır. Final bölümünün görkeminde Mahler’in o dönemde yoğun olarak çalıştığı Bach polifonisinin etkileri görülür. Mahler, Bach polifonisini tınısal derinlikle birleştirerek, kendi sanat yaşamında önemli bir kapı açmıştır.

Konserin şefi Işın Metin’den bahsedecek olursak; müzik eğitimine İstanbul’da başladı, 1987 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi, seçkin sanatçılarla kompozisyon ve orkestra şefliği alanlarında çalıştı ve 2001 yılında sanatta yeterlik derecesi ile mezun oldu.

Metin, Türkiye’de ve yurtdışında seçkin konser salonlarında dinleyiciler ile buluştu. Bilkent Senfoni (sanat yönetmeni ve şefi 2004-14), Macaristan ve Şili Ulusal Filarmoni Orkestraları, Türk Devlet Senfoni Orkestraları, Lizbon Metropolitana, Meksika Guanajuato ve İspanya Murcia Senfoni Orkestraları ile Moskova “Novo Rossiya”, Atina, Selanik, Kiev, Lemberg, Tiran, Odessa, Dniepr, Kluj Devlet Senfoni Orkestraları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası (kurucu danışman şef, 2001-02), Bilkent Gençlik, Dünya Gençlik ve Türk – Yunan Gençlik Senfoni Orkestrası (kurucu şef, 2008-10) ile Kotorart, Bakü, Viyana ve Münih Oda Orkestraları ile çalıştı. Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli, Wroclaw Filarmoni, Bulgaristan Devlet Festival, Lisbon ESML Koroları ile Opera Nuovo ve Yunanistan Ulusal Operası’nı konser ve opera temsillerinde yönetti.

GetAttachment

Konser ve kayıtlarında dinleyiciye çeşitlilik sunmaya özen gösteren sanatçının yorumladığı geniş repertuarda Beethoven, Brahms, Schumann ve Tchaikovsky gibi bestecilerin tüm senfonileri, yirminci yüzyıl eserleri ile Mahler ve Shostakovich’in büyük eserleri dikkat çekmekte. Mahler’in 10. senfonisinin Türkiye prömiyerini sunan Metin,aynı zamanda bestecinin ihtişamlı yapıtı 8 numaralı Binler Senfonisini yöneten ilk ve tek Türk orkestra şefidir. Vokal repertuara da önem veren sanatçı, Donizetti ve Puccini’nin operaları ile Orff, Mozart ve Saygun’un oratoryolarını yönetti. Özellikle uluslararası ve yurtdışı etkinliklerde ilk kuşaktan günümüze Türk bestecilerinin eserlerini sergilemeye önem veren sanatçı birçok prömiyer gerçekleştirdi.

 

Metin’in yönettiği konserler hakkında basında yer alan değerlendirmelerde “sağduyulu ve incelikli yorum”, “saydam müzikal doku”, “zengin renk yelpazesi”, “tını sihri, güçlü ve büyük ton”, “zarif, duygusal, içten” ve “dinç, yüksek tamperemanlı performans” gibi nitelemeler yer almaktadır.

Ayrıca ulusal ve uluslararası sanat ve eğitim kurumlarında idari görevlerde bulunan Işın Metin; konser, kayıt ve yayın etkinliklerinde sanat yönetmenliği yaptı, radyo ve televizyonda sanat ve eğitim içerikli programlar yaptı. Başarıları, müzik eğitimine ve müzik beğenisinin geniş kitlelere yayılmasına katkılarından ötürü, Sevda Cenap And Müzik Vakfı “Gümüş Madalya”sına ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali “Hanri Atat” ödüllerine  layık görüldü. Bilkent Senfoni ile birlikte Türkiye Milli Komitesince UNICEF İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

Sizler de bu unutulmaz geceye eşlik etmek isterseniz, 5 Aralık Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu’nda saat 20.00’de Mahler’in Dünyası’na davetlisiniz. Konserin biletlerini www.biletiva.com adresinden temin edebilir ve konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane‘den hareket ederek sizleri ücretsiz olarak Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracak servislerden faydalanabilirsiniz.

 

Bilkent Konser Salonu Gişesi Tel: 290 1775                                              www.bso.bilkent.edu.tr

Leave a Reply