BSO: Bir Konser Dört Korno!

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 30 Ocak konserinin konuk solistleri dört usta korno sanatçısı.

BSO bu sefer sizleri muhteşem icrası, sanatsal yeteneği ve içtenliğiyle övgü toplayan bir sanatçı olan Chezy Nir; yirmi beş yılı aşkın solistik kariyeri bulunan ve olağanüstü performanslarıyla dinleyicileri etkileyen Radek Baborak; 2011-14 yılları arasında Hamburg Senfoninin solo kornocusu olan, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Tunca Doğu, Berlin Filarmoni ile çalışan, halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı olan Sertan Sancar ile buluşturuyor. 

Bu etkileyici konseri New York Filarmoninin yardımcı şefi Case Scaglione yönetecek. Konser programı ise Telemann’ın Re majör Üç Korno için Konçertosu, Schumann’ın dört korno için Op.86, Fa majör Konzertstück ve Tchaikovsky’nin Op.36, Fa minör 4. Senfonisinden oluşuyor.

 

Konserde yer alacak isimlere bir göz atacak olursak;

 

Cage Scaglione, 2014-15 sezonunda New York Filarmoniye dönerek Joshua Bell ile konserler vermiştir. Bu konserler, sanatçının, Müzik Direktörü Alan Gilbert tarafından doğrudan

GetAttachment (1) kendisi için yeniden hayata geçirilen Yardımcı Şef unvanını almasından sonrasına rastlamaktadır. 2011 yılında bu orkestranın Yardımcı Şefi olarak çalışmaya başlayan Scaglione, 2012 yılının Kasım ayında Kurt Masur’un yerini alarak orkestrayla ilk performansını gerçekleştirmiştir. Scaglione, bu sezon Luzerner Senfoni, Rochester Filarmoni ve Dallas Senfoni Orkestralarıyla ilk kez sahneye çıkacak ve daha önce yönettiği Hong Kong Filarmoniyle yeniden konser verecektir. 

Chezy Nir, New Israel Tahta Nefesli Çalgılar Dörtlüsünün kurucusu olan sanatçı ayrıca Tel Aviv Üniversitesi Buchman Mehta Müzik Akademisinde ve Kudüs Müzik Akademisinde ders vermektedir.

Sanatçı, 1998-2014 yılları arasında New Israel Operanın orkestrası Roshen Le’zion İsrail Senfoni Orkestrasında birinci korno olarak görev yapmış, İsrail’in yanı sıra Almanya, Bulgaristan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen orkestralarıyla solist ve oda müziği sanatçısı olarak konserler vermiştir.

Radek Baborak  ,1976’da Pardubice’de doğan Radek Baborak, sekiz yaşında Prof. Karel Křenek ile korno çalışmaya başlamıştır. Prag Radyosunun Concertino Praga Yarışmasını kazanan sanatçı, Prag Bahar Yarışmasında üçüncülük ödülü ve Çağdaş Müzik Yorumcuları Yarışmasında birincilik ödülü almış, ayrıca UNESCO Grand Prix ödülüne layık görülmüştür.

Tunca Doğu, eğitimine 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Mahir Çakar ile başlayan Doğu, çalışmalarını Cem Akçora ile sürdürdü. Prof. Hermann Baumann’ın ustalık sınıfına katıldı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Kerim Gürerk’in öğrencisi oldu. 2006 yılından itibaren Bilkent Senfoni Orkestrasında görev alan ve 2008-11 yıllarında Herbert von Karajan Berlin Filarmoni Orkestra Akademisindeki eğitimini Stefan Dohr ve Stefan de Leval Jezierski ile sürdüren sanatçı eğitimi boyunca Berlin Filarmoni Orkestrası konserlerinde görev aldı.

Sertan Sancar, 1991 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu’nda Mahir Çakar ile korno eğitimine başlayan sanatçı, 

GetAttachment (2)2000 yılında yüksek şeref derecesiyle mezun oldu. 1994 yılından itibaren Bilkent Gençlik Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul ve Antalya Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde çok sayıda konser vermiştir.. 1995 yılında Prag Radyosu tarafından düzenlenen “Concertino Prag” yarışmasında ikincilik ödülü, 1996 yılında Unesco’nun Bükreş’te düzenlediği Uluslararası Korno Yarışmasında üçüncülük ödülü ve Kültür Bakanlığının 2000 yılında düzenlediği “Yılın Genç Müzisyeni” Yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.

30 Ocak Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleşecek konser saat 20.00’de başlayacaktır.

Sizlerde bu unutulmaz geceye eşlik etmek isterseniz konserin biletlerini ‘biletiva’ adresinden temin edebilir ve konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane‘den hareket ederek sizleri ücretsiz olarak Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracak servislerden faydalanabilirsiniz. 

Leave a Reply