150131 face

Bilkent Senfoni Orkestrası 31 Ocak Cumartesi günü yine harika bir konsere ev sahipliği yapacak. Richard Strauss ve Mahler’in eserlerinin seslendirileceği ve Rauf Abdullayev tarafından yönetilecek olan konsere soprano Pervin Çakar solist olarak katılacak.

Program akışı şu şekilde olacak:

Konserin ilk yarısında kariyerini yurt dışında sürdüren sopranomuz Pervin Çakar, BSO ile Richard Strauss’un şarkıları ve Rosenkavalier’den bir soprano aryası ile, Mahler’in 4. Senfoni’sinin finalinde kullandığı “Wir Geniessen die Himmlischen” şarkısını seslendirecek. Konserin ikinci yarısında Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Rauf Abdullayev, BSO eşliğinde Gustav Mahler’in “Titan” başlıklı Re majör, 1. Senfoni’sini yorumlayacak.

“Titan” 1884-88 yılları arasında bestelenmiş, romantik dönem bestecileri üzerinde büyük etkisi olan alman yazar Jean Paul’ün yine aynı adı taşıyan romanı üzerine yazılmış bir eserdir. Senfoni; gençlik, ölüm, doğa ve insan ilişkilerini anlatır ve derin uykudaki doğayı temsil eden uzun seslerle açılır. Geçtiğimiz sezon Abdullayev Titan’ı St. Petersbusrg Senfoni Orkestrası ile seslendirdi. Maestro 50 yıl sonra mezun olduğu kentin orkestrasını yönetmiş oldu ve bu sebeple çok duygulandığını belirtti.

Gelin başarılı maestroyu ve sopranoyu daha yakından tanıyalım:Rauf_Abdullayev

Rauf Abdullayev, 1937’de Bakü’de doğdu. Henüz 6 yaşında iken müzik okuluna başladı. 16 yaşında Bakü Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne girdi ve buradan 1959 yılında mezun oldu. 1960’da St. Petersburg Konservatuvarı Orkestra Şefliği Bölümü’ne girdi. 1965 yılında okulu bitirdikten sonra Bakü Devlet Opera ve Balesi’nde şeflik görevine başladı. 1968’den 1984 yılına kadar Bakü Devlet Opera ve Balesi’nin genel müzik direktörlüğünü sürdürdü. 1969’da aynı toplulukla Paris, Lüksemburg ve Monte Carlo’da turnelere katıldı.

Abdullayev, kurduğu Ensemble Solistleri Orkestrası ile Almanya, İsviçre, Polonya ve Mısır’da ayrıca Azerbaycan Orkestrası ile Ankara’da konserler vermiştir. 1991-1997 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde genel müzik direktörlüğü yapmış olan şef, 1984 yılından bu yana Bakü Devlet Senfoni Orkestrası genel müzik direktörlüğü, 1997’den beri ise Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası genel müzik direktörlüğü görevlerini sürdürmektedir.

Pervin Çakar, 1_HMA5807981 yılında Mardin’de doğdu. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan 2003’te mezun olduktan sonra Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Ardından ise İtalya’da Accademia D’arte lirica’da ve Perugia Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile şan çalıştı. 2007’de Perugia F. Morlacchi Konservatuvarı’ndan pekiyi derece ile diploma aldı ve aynı konservatuvarda yüksek lisans çalışmalarını en yüksek derece ile bitirdi. Luciana Serra, Montserrat Caballé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini, Salvatore Fisichella ve Lella Cuberli’nin ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. Halen Michela Sburlati ile opera çalışmalarına devam etmektedir.

Başarılı sanatçının ödüllerinin bazıları ise şöyle:

  • 2012’de 15. Uluslararası Città Di Alcamo Opera Yarışması’nda İkincilik
  • Uluslararası Ottavio Ziino Opera Yarışması’nda Angelica Tuccari En İyi Soprano Özel Ödülü
  • Uluslararası Maria Caniglia Opera Yarışması’nda Birincilik Ve New York Lotte Lehmann Vakfı En Iyi Kadın Sesi Özel Ödülü
  • 2010’da Milano’da 4. Magda Olivero Opera Yarışması Ve Tiran’da 11. Marie Kraja Opera Festivali Yarışması’nda İkincilik
  • Leyla Gencer Opera Yarışması’nda Üçüncülük Ödülü
  • Cesena’da 2. “Primo Palcoscenico” Rigoletto (Gilda) Ve 3. Giovanni Pacini Rigoletto (Gilda) Rol Yarışmalarından Birincilik Ödülleri
  • Fransız Academie Disque Du Lyrique “Altın Orfeo” Grand Prix Leyla Gencer Ödülü
  • Semiha Berksoy Opera Vakfı 2012 Yılının “En İyi Kadın Opera Sanatçısı” Ve 2013 Andante 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “ En İyi Kadın Sesi” Ödülleri

Bu iki çok değerli sanatçının BSO ev sahipliğinde bir araya geleceği konser, 31 Ocak Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu’nda saat 20:00’de başlayacak. Konser biletlerini bu link aracılığı ile temin etmek mümkün: www.mybilet.com İzleyiciler, konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket edecek ücretsiz servisler aracılığı ile Bilkent Konser Salonu’na ulaşabilirler.

Ayrıntılı bilgi alabilmek ve sorularınızı yöneltebilmek için, Bilkent Konser Salonu Gişesi’ni arayabilir (290 1775) yahut www.bso.bilkent.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply