1450920_175057182694111_1430255973_nÜlkemizde dün yaşanan üzücü olaylar üzerine Bilkent L.I.F.E Hukuki ve Sosyolojik Aydınlanma Kulübünün yayımladığı bildiriyi siz okurlarımız ile aynen paylaşıyoruz.

Bilkent L.I.F.E. Kulübünün gündeme dair bildirisidir.

Hukukun üstünlüğü, modern toplumun tartışılması bile abes olan en kıdemli temel yargılarından birisidir. Bu sebeple toplumun ve düzenin devamlılığının sağlanması vazifesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve benzer birçok hukuk metninde hukukçulara, özellikle hâkim ve savcılara verilmiştir. Bireylerin eşitliği ilkesi her ne kadar modern toplumun en kıymetli değer yargılarından biri olsa da vazifeleri gereği hukukçular, kovuşturma ve soruşturma esnasında bütün milletin adına hareket etmeleri sebebiyle hukuki dokunulmazlık gibi bir ayrıcalıkla onurlandırılmışlardır. Bu kavram üzerinde dahi mutabakat sağlanamadığı şu günlerde, bir hukukçumuzun en temel hak ve özgürlüklerinden olan yaşam hakkına, hem de vazifesi gereği gerçekleştirdiği bir kovuşturma sebebiyle kastedilmesi, en hafif ifadelerle alçakça ve haincedir. Yüce Allah’tan, Savcı Mehmet Selim Kiraz Beyefendinin şehadetini kabul etmesini, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır ihsan etmesini diliyoruz.

Söz konusu saldırıyı gerçekleştiren şahısların hukuk camiasına ait bireyler olması meşhur bir deyiş olan ve Fuzuli’ye atfedilen “Mektep cehaleti alır; merkeplik bâki kalır” sözünü bizlere hatırlatmaktadır. Medeniyetin binlerce yıldır elde ettiği birikimden nasibini almamış bu kimselerin ve kendilerini bu eyleme azmettiren fikirlerin modern toplumda yerinin olmadığı ise apaçık bir gerçektir. Toplumumuza böyle olaylar vesilesiyle varlıklarını hatırlatan bu tümör kitlesinden arınmak ancak medeni yöntemler ve hukuk ile mümkündür.

Hazırladıkları her iddianameye, “Yüce Türk Milleti Adına” ifadesiyle başlayan savcılarımıza yöneltilmiş olan her saldırı, aslında vazifeleri gereği hizmet ettikleri Türk milletine yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz elim günlerde birlik, dirlik, düzenimizi bozmaya yönelik bu canavarca saldırıyı gerçekleştirenlerin emellerine ulaşmamaları için her sorumlu vatandaşımızı metin ve sabırlı olmaya davet ediyoruz.

Mustafa Furkan Keleş
Bilkent L.I.F.E. Kulübü Adına

 

 

Leave a Reply