Neden Fizik Bölümü?

Üniversite sınavının sonuçlarının açıklandığı şu günlerde öncelikle sınava girmiş olan bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Umuyorum ki her biri kendilerini mutlu edecek ve geleceklerini daha sağlam ve mutlu bir yapıya kavuşturacak bölümlere yerleşecekler. Bu noktada tercih yapacak (sayısal) arkadaşlarıma, kendi tercih tecrübelerimi de aktararak belki de hiç akıllarına gelmemiş bir seçenekleri olduğunu hatırlatmak isterim. “Fizik Bölümü”. Bu seçeneği ilk duyduğumda ben de pek önemsememiştim. Dershanelerimiz tarafından aklımıza kazınan bütün fizik bölümü karalama argümanlarını sıralamıştım. Hadi onları tekrar ve saf bir şekilde (gazete yazısı formatına evirmeden olduğu gibi) hatırlayalım.

 • Fizik bölümünde iş yok işsiz kalırsın ve eşine çocuklarına bakamazsın yapılır mı öyle tercih!
 • Fizik bölümünde ne yapacaksın? Maaşın çok düşük olacak ve hayatın boyunca eşek gibi çalışıp yine aynı maaşı alacaksın. Deli misin sen?
 • Kanka delirdin mi? Fizik okunur mu? Çok zor… Kafayı yersin…
 • Ne yapacaksın oğlum atomu mu parçalayacaksın. (Açıkçası bu benim favorim…)

 

Fizik bölümünden arkadaşlarım bu argümanları buruk bir tebessüm ile okuyacaklardır hiç şüphesiz. Eminim ki, bu bilgi birikiminden yoksun argümanları ve belki de çok daha fazlasını işitmişlerdi tercih dönemlerinde. Gelin bu yazıda ben size aslında fizik bölümünün ve fiziğin ne demek olduğunu biraz anlatmaya çalışayım. Öncelikle yukarıdaki 4 argümanı çürütelim.

 • Fizik bölümünde iş yok şimdiye kadar söylenmiş en büyük yalanlardan biridir. Fizik bölümünü hakkıyla bitirmiş bir öğrenci çok rahat bir şekilde doktorasını yapıp akademik sektörde çalışabilir. Özel kurumlarda da araştırma görevlisi olarak çalışabilir ancak akademi tabii ki daha olasıdır. Bu nokta da önemli anahtar kelimeler hakkını vererek bitirmek. Fizik bölümüne giren kişinin mümkün olduğunca iyi çalışıp kendini geliştirmesi gerekir. Eğer bunu yapamıyorsa elbette işsiz kalma riski vardır ancak bu gereklilik hangi bölüm için geçerli değil ki… Her bölüm için bilhassa mühendislik bölümlerinde iş bulmak için çok çalışmak gerekir. Fizik bölümünün de onlardan bir farkı yoktur.
 • Fizik bölümünün maaşı çok düşük argümanı bir yönüyle haklı bir argüman olabilir. Bu konuyu açıklamak için öncelikle Fiziğin de kendi içinde 3 bölüme ayrıldığını anlamak gerekir. Bunlar deneysel fizik, teorik fizik ve hesaplamalı fiziktir. Bu noktada hesaplamalı fiziğin ne olduğunu anlatarak yazıyı uzatmayacağım sadece bunun teorik fiziğe yakın bir saha olduğunu söyleyip geçeceğim. Teorik fizikçiler ve deneysel fizikçiler genelde akademik çalışırlar yani akademisyen maaşı alırlar. Ancak deneysel fizikçilerin buna ek olarak bir endüstri gibi çalışan araştırma laboratuvarları ve araştırma grupları vardır. Burada yapılan çalışmalarla bir deneysel fizikçi akademik maaşının yanında çok fazla kazanabilir ama tabii 1. Argüman da da olduğu gibi bu kendisine bağlıdır. Yani kazanacağınız para sizin tercihlerinizle de ilgilidir. Teorik mi çalışmak istiyorsunuz yoksa deneysel mi?
 • Çok mu zor? Haklarını yemeyelim. Gerçekten zordur fizik bölümünde okumak. Peki, sen kendi zihnini fiziği anlayamayacakmış gibi neden küçük görüyorsun. Karşındaki sen yapamazsın kafayı yersin dedi diye evren üzerinde ki merakından, kafandaki soru işaretlerinden neden vazgeçiyorsun. Zeki ve gerçekten fizikçi olma ayrıcalığına kavuşabilecek gençlerin dershane rehber hocasının bu argümanıyla bu tutkusundan vazgeçmesi beni delirtiyor. Evet, fizik zordur ama bir kere anlamaya başladığında sana öyle bir haz verir ki daha fazlasını öğrenmek istersin. Evet, fizik zordur ama idrak seviyen arttıkça kendini daha değerli hissetmeye başlarsın aynı zamanda da daha değersiz hissedersin. Çünkü öğrenilecek daha o kadar fazla bilgi vardır ki evrende. Bütün ömrünü de harcasan ulaşmazsın tamamına. Bunun bilincinde olmaktır fizikçinin motivasyonu. Belki de bu yüzden bize kafayı sıyırmış diyorlar. Olsun, bu kendinizi iyi hissettiren bir deliliktir.
 • Bu argümanı duyduğunuzda gülümseyin ve şunu söyleyin. Hiçbir atom elimden kurtulamaz!

 

it-wasnt-until-1919-that-einsteins-general-theory-of-relativity-was-put-to-the-test-but-not-by-einstein

 

Bu yazımda biraz olsun fizik bölümüyle ilgili kafalarda ki soru işaretlerine cevap vermek istedim. Açıkçası pek mali konulardan anlamadığım ve kafa yormadığım için maaş ve iş noktalarında sizi tatmin edememiş olabilirim. Ancak benim kişisel fikrim zaten bu bölüme de para için gelmek pek mantıklı olmaz. Bu bölüm evren üzerindeki idrak düzeyinizi arttırmak ve sizi insanlığı bir üst kademeye taşıyacak çalışmaları yaptırmak için hazırlayacaktır. Eğer amacınız buysa ve mali kaygılarınız da varsa yine de merak etmeyin ve fizik yazın. Fizik bölümü sizi aç bırakmaz…

 

Not: Aşağıya bilkent fizik bölünün tanıtım videosunu koyuyorum. Bu video da sürekli yüzü gülen insanlar göreceksiniz.

 

Leave a Reply

2 comments

 1. xyz

  Mesele Turkiye’ de sadece bir kaç tane iyi fizik bölümü var. Bu Fizik bölümlerin puanlarıda muhendislikten yuksek puanlar. Anadolunun bir üniversitesinde Fizik Bölümünden mezun olup çok iyi işler yapacağını düşünmek , ütopyadır ( örnek kağıt toplayan fizikçi..)
  Sorun dil bilmeden (ingilizce) makale nasıl okusun Fizik bölümü öğrencileri, ha ben MEB bursu yaparım , kefil bulurum yurtdısına gıderım donerım dersen o başka… Temel bilimler okuyacaksanız kesınlıkle ingilizce bolum olmalı (Köklu unıversiteler..) , hocaların hepsı yurtdısı doktoralı olmalı ki , bitirdiğinizde dünya bilimini takip edebılesenız… Yoksa fizik bölümü bıtırdıkten sonra hayata kusersın… ayrıca bakın anadolu universitelerinde fizik bolumu doktora öğrencılerıne en ıyı makalesi , eger kendı basına yazarsa arap, pakıstan vb dergılerde genelde oluyor…. kimse kimseyi kandırmasın….Fizik iyidir, Turkıyede sadece ıkı unıversıtede okunacak ise…gerisi hayalperestlık…..

 2. eva

  ben bu sene 12.sınıfa geçtim bilkent fizik bölümü istiyorum ama içimde eğer başarılı olamazsam notlarım düşük olursa yüksek lisans yapamazsam diye bir korku var yani en büyük korkum bölümün beni zorlaması ama diğer yandan bakınca fizik yazmazsam tek seçeneğim yazılım veya bilgisayar mühendisliği ve bu bölümlerde bence fizik kadar zordur yani lisede fizik dersimde iyi ama üniversite için biraz korkuyorum açıkçası çok başarılı bir öğrencide değilim zaten fizik okuyan veya mezun olan kişiler varsa bana yardım ederlerse çok sevinirim twitter adresime mesaj atabilirler çok teşekkürler :)
  twitter: padmesdbs