Bir süre önce GazeteBilkent Kampüs Birimi olarak başlattığımız “Kitapları Dünyaca Okunan Bilkentli Yazarlar” yazı dizimizin bu bölümünde, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde dersler veren Avustralyalı Doçent Doktor Jeremy Salt’ı konuk ediyoruz.

26 Kasım 1942’de İngiltere’de doğan Jeremy Salt, 1970lerde üniversite yaşamı Jeremy_Salt_textebaşlayana kadar yarı zamanlı ve tam zamanlı çeşitli işlerde çalışmıştır. “Associated Press” ve “United Press International” çalıştığı yerlerden bazılarıdır. Lisans ve lisansüstü programlarını Melbourne Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 1980 yılında doktorasını da Melbourne Üniversitesi’nden almıştır. Doktorasını aldıktan sonra aynı üniversitede öğretim üyesi olarak göreve başlayan Jeremy Salt, Austrilian Defence College’de de öğretim üyeliği yapmıştır. 1988 yılında 1 yıllığına Boğaziçi Üniversitesi’nde bulunmuş, daha sonra Bilkent Üniversitesi’nde görevine başlamıştır.

Mısır, Suriye, Irak ve Filistin başta olmak üzere 19. ve 20. yüzyılda Orta Doğu’daki politik, toplumsal ve dini gelişmeler üzerine çalışmalar yürüten Jeremy Salt, Ermeni soykırımı konulu bir kitaptaki bir fotoğrafın fotomontaj olduğunu ortaya çıkararak dikkatleri üzerine çekmiş ve bu yanlışı “tiksindirici bir sahtekarlık” olarak nitelendirmiştir. Çeşitli kitaplarının yanı sıra Middle Eastern Studies, Current History, International Journal of Turkish Studies, Journal of Arabic ve Arena gibi dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Orta Doğu Politikaları, Orta Doğu’da Din ve Siyaset, Propaganda, Medya ve Siyaset, Edebiyat ve Politika derslerini vermektedir. Klasik müzik ve caz müzik, Dr.Salt’ın ilgi alanları arasındadır.

 

Kitapları dünyaca okunan Bilkentli yazarlardan Jeremy Salt’ın kaleme aldığı kitaplarından ve makalelerinden bazıları:

  1. The Unmaking of the Middle East. A History of Western Disorder in Arab Lands (University of California Press, 2008).salt
  2. Shortlisted (five books) in 2009 for the Arthur Ross Best Book of the Year by the US Council on Foreign Relations.
  1. Imperialism, Evangelism and the Ottoman Armenians 1878-1896 (Frank Cass, London, 1993)
  2. ‘Turkey’s Swing to the Right’ Arena 13 (1999).
  3. Turkey’s ‘Military Democracy’, Current History, Vol. 98 no. 625 (1999) pp. 72-78
  4. ‘Strategies of Islamic Revivalism in Egypt’, Journal of Arabic, Islamic and Middle Eastern Studies Vol. I No. 2 (1994)
  5. ‘Fact and Fiction in the Middle Eastern Novels of Leon Uris’, Journal of Palestine Studies 14 No. 33 (1985) pp. 54-64
  6. ‘The Military Exploits of the Qarmatians (Al Qaramitah)’, Abr Nahrain (1976-77), pp. 43-51.

Leave a Reply