BSO’dan Sardis Antik Kentinin Büyülü Atmosferinde Sardis Senfonisi Geliyor!

Bilkent Senfoni Orkestrası bu kez büyülü bir atmosferde konser vermeye hazırlanıyor. 17 Haziran Çarşamba günü Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan ve Lidya devletine başkentlik yapmış olan Sardis Antik Kenti BSO’nun Sardis konserine ev sahipliği yapacak. Sardis Antik Kenti’nde bulunan ve  Batı Anadolu’nun 7 tapınağından biri olan Artemis Tapınağı’nda gerçekleştirilecek olan konser saat 20.00’de başlayacak.

1573334-gymnasium-sardes-tek-kareden-hdr

Sardis Antik Kenti

Konserde, Kamran İnce’nin Sardis arkeoloji kazılarının direktörü Prof. Crawford H. Greenewalt Jr.’ın siparişi üzerine bestelediği Sardis Senfonisi ve Midas’ın Hükmü operasından bölümler seslendirilecek. Besteci Kamran İnce yönetimindeki konserin solisti Macar mezzo-soprano Judit Rajk.

kamran ince

Kamran İnce

BSO konserde ayrıca Handel’in açık havada seslendirilmek üzere yazdığı “Royal Fireworks Music” ile Respighi’nin Johann Sebastian Bach’ın Üç Koralinin Uyarlamalarını seslendirecek.

Sardis, antik çağın en önemli kentlerinden biridir. Eski zamanlarda, Frigya Kralı Midas’ın dokunduğu her şeyi altına dönüştürme gücünden kurtulmak için Sardis’in içinden akan Paktolus (Gediz) Nehrinde yıkandığı söylenir ve o zamandan sonra Sardis’in sakinleri Lidyalılar, dünyadaki en zengin insanlar olmuşlardır. Lidyalılar sikkeyi icat etmiş, Batı Anadolu’nun tamamını fethetmişlerdir. Sardis Antik Kenti’nin doğal manzarası ve Karlı Tmolus (Boz) Dağı, hiçbir ordunun ele geçiremediği Akropol, altın Paktolus (Gediz) Çayı, Nekropol ve Lidya krallarının kraliyet mezarlığı olan Bin Tepe gibi eski yapıtları Kamran İnce’nin Sardis Senfonisi’nin konusu olmuştur. Kamran İnce’nin yine Prof. Greenewalt tarafından sipariş edilmiş olan operası Midas’ın Hükmü ise Midas’ın yargıçlık yaptığı tanrı Apollo ile yarı tanrı Pan arasındaki müzik yarışmasını anlatmaktadır.

Sardis Senfonisi ve Midas’ın Hükmünden aryalar, Sardis’teki antik Artemis Tapınağı’nın önünde, hem senfoninin anlattığı çevrede hem de tam olarak antik dönemdeki müzik yarışmasının yapıldığı yerde, açık havada seslendirilecek.  Sardis’in akıldan çıkmayan doğal güzelliği, Kamran İnce’nin harika müziğiyle bir araya gelerek dinleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

judit rajk

Judit Rajk

Türk-Amerikalı besteci Kamran İnce’nin müziği, Anadolu ve Balkanlar ile Batı arasında bir köprü kurar. İnce’nin ses dünyasının temelini oluşturan unsurlar arasında, Türk ve Balkan halk müziğinin enerjisi ve doğallığı, Bizans ve Osmanlı saray müziğinin ruhaniliği, Avrupa sanat müziği geleneğiyle, Amerikan ruhunun dışa dönük ve halka hitap eden nitelikleri yer alır. Senfoninin solisti olan Budapeşte doğumlu Judit Rajk ise Franz Liszt Müzik Akademisi Şan bölümünden 1994’te mezun olup 2009’da doktora derecesini almıştır. Bir lied ve konser şarkıcısı olarak kendisine sayısız eser adanmış, pek çok çağdaş eserin de ilk seslendirilişini yapmıştır.

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 17 Haziran Çarşamba günü saat 20.00’de Sardis Antik Kentinde gerçekleştireceği konserin ücretleri tam biletler için 20TL öğrenciler için ise 10TL’dir. Biletleri www.mybilet.com adresinden ve etkinlik öncesi konser mekanından temin edebilirsiniz.

BSO Gişesi: 03122901775

 

Leave a Reply