Tamam Bilkent’te Hazırlığı Ne Yapacağız?

busel

Bilkent Üniversitesi Hazırlık Programı hakkında okumadan anlamayacağız hem efsaneler hem gerçekler var. Şu an bu hazırlık programı içinde yaşamını sürdüren bir insan olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki hazırlık zor. Fakat sırf hazırlık zor diye Bilkent’i elemek çok yanlış. COPE dediğimiz Hazırlık Atlama Sınavını geçenler uzaylı  değil. Bu yüzden şimdi iyisiyle kötüsüyle konuşabiliriz.

Üniversite sınav sonucunuz belli olduğunda, etrafınızda konuşan çok insan olur. Herkes yorum yapar, şu okul iyidir şu bölüm güzeldir tarzında. Sıra Bilkent’e geldiğinde ise hazırlık söylenmeden geçilmez. Çünkü hazırlık duvarını aşamayan ve bölüm yüzü görmeden Bilkent’e veda eden öğrencilerimiz meşhurdur. Bu demek değildir ki bölüme geçmek imkansız, hazırlığı atlamak ölüp tekrar dirilmek…

Bilkent hazırlık programı 6 kurdan oluşuyor.

Başlangıç

Temel düzey

Orta öncesi düzey

Orta düzey

Orta üstü düzey

Bölüm öncesi  düzey

Bölüm öncesi dediğine bakmayın çünkü Hazırlık Programındaki İngilizce, bölüme yalnızca teknik kısmında yardımcı oluyor.  Bunun dışında bölüm konuları sebebiyle bölümde okudukça her öğrenci bu konuda kendisini geliştiriyor. Bu durumdan dertli olan öğrenciler için bölüm öncesi düzeyde bir zamanlar bölümde faydalı olacak İngilizce öğretilmiş fakat daha sonra bölüm hocalarının öğrettiği İngilizce ile Hazırlık Programındaki İngilizce çatışınca buna son verilmiş ve öğrencilerin çabasına bırakılmış.

Bilkent hazırlıkta başarılı olmak sağlam bir alt yapı istemiyor. Örneklere bakarsak:

-“Neden ‘she is’ diyoruz ‘are’ daha uygun.”  diyen arkadaşım hiçbir kurda kalmadan bir senede bitirdi Bilkent hazırlığı.

-Bendeniz  İngiltere’de yaz okuluna gitmiş olmama rağmen iki kere  bir puanla kalıp kur tekrarı yaptım.

Bilkent hazırlık gerçekten üniversite sınavına çalışır gibi bir çalışma sistemi istiyor kimi zaman. Haliyle öğrenciler bir zorlu koşudan çıktıktan sonra, tekrar zorlu bir koşuda kendilerini bulmak istemedikleri için gereken tempodan daha az çalışıyorlar. Durum böyle olunca da Bilkent hazırlık zor oluyor, geçilmez oluyor.

Hazırlık yokuşunu nefes nefese geçmiş bölümdeki arkadaşlarımız ise bölümdeki günlerin üniversite hayatımızın en rahat yılları olduğunu, değerini bilmemiz gerektiğini söylüyorlar.

Yani uzun lafın kısası yaşamadan anlaşılmayacak bir deneyim Bilkent hazırlık. Tabii dışarıdan sınav verip bu yolculuğa hiç katılmamakta mümkün. Fakat hatırlatmak isterim ki üniversite içinde kazanacağınız en kozmopolit arkadaş ortamı hazırlıkta kuruluyor. İnsanoğlu başarısızlığına neden bulmayı çok sever. Bilkentli olma ayrıcalığını elde etmek tabii ki kolay bir yoldan geçmeyecekti. Şimdi böyle konuşuyorum hazırlığı atlayabilecek miyim? Bilinmez.

Leave a Reply