20150529_160104

Bilkent Üniversitesi öğrencilerinden Enis Yaşar’ın iki yıldır düzenlediği Hollanda turuna ait detayları, geçtiğimiz sene  dopdolu  5 gün 4 gecelik bir tur geçiren Ali Apaydın’dan aldık.

Ali Apaydın Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi. Üniversiteye başlamadan önce profesyonel basketbol oynayan Apaydın, geçirdiği sakatlık sonucu  basketbolu bıraktığından ve bu sayede Bilkent’e geldiğinden bahsediyor. Gezmeyi ve düzenli hayatı seven Ali’nin  hobileri arasında spor yapmak ve yüzmek var. Gelecekte siyasete atılmayı düşünüyor.

-Bize biraz etkinlikten bahseder misin?
Aslında okulun aktivitesi değil. Okulumuz öğrencilerinden oluşan birkaç kişinin hazırlamış olduğu bir program. Genelde Hollanda’ya sömestr zamanı düzenleniyor. Yaklaşık 50 kişilik büyük bir grup olarak orada öğrencilerin yaşadığı otelde kaldığınız, hiçbir kısıtlamanız olmadan kendi kendinizin rehberi olduğunuz dolu dolu bir etkinlik.

20150530_163435

-Bir arkadaş grubu olarak gittiğinizi söylediniz, oradaki herkesle tanışıyor muydunuz?
Bir arkadaşımla katıldık fakat gittiğimizde hem yabancılarla hem de 50 kişilik grubumuzla tanışıp kaynaştık. Zaten etkinliği düzenleyen ekip çok iyiydi. Her şeyimizle ilgilendiler.

-Çok duyulmamış bir etkinlik, peki sen nereden duydun?

Afişler asılırken gördüm. Büyük harflerle yazılmış 290 Euro yazısını görünce “Neden olmasın?” dedim.

-En ilginç anın neydi?
Arkadaşımla otelin çok kullanılmayan bir asansörüne binmiştik, yaklaşık olarak 2 saat mahsur kaldık ve nedeni de  tuşa basmayı unutmamızdı. Ardından asansöre binip bizi kurtaran arkadaşa çok teşekkürler.

-Gerçekten değişik bir anıymış. Peki bu etkinlik beklentilerini karşıladı mı?

Kesinlikle karşıladı. Amsterdam çok güzel bir şehir. Eğlence olarak gece kulüpleri eğlence merkezleri ve bunların yanında tarihiyle çok güzel. Şehrin her tarafı korunmuş ve ellerindeki hiçbir şeyi bozmamışlar. Gittiğimiz Mc Donald’s bile Amsterdam’ın tarihi yapısına uygundu. Bizim ülkemizden gidince hava alanından indiğin andan itibaren farklı bir medeniyetle karşılaşıyorsun. Şehir çok ucuz. Türkiye’de neredeyse hiç kullanılmayan hibrit arabalar orada her yerdeydi.

20150530_163458

-Öğrencilerin hazırladığı bir etkinlik olduğunu söyledin. Peki nasıl güvendin?
Etkinliği yapan kişiyi önceden tanıyordum ve gitmeden bir toplantı yapıyorlar, sana bilmek istediğin her şeyi açıklıyorlar. Yaptıkları etkinlikte her şey ortada, kafa karıştırıcı bir olay yok ve bizim de önerimiz olup olmadığını soruyorlar. Aslında birlikte hazırladık bile denilebilir.

-Bu gezi hayatına ne kattı?
Daha önceden de yurt dışına çıkan biriydim. Fakat Amsterdam’da insanların kurallara olan bağlılığı çok ilgimi çekti. İleride de siyasetle uğraşacağımı düşünürsek Türkiye’deki düzenin yanlışlığıyla Avrupa’daki düzenin doğruluğunu karşılaştırma imkanı doğdu ve doğrunun ne olması gerektiğini anladım.

-Bu etkinlikten haberdar olmak isteyenler nasıl bilgi edinebilir?
Afişleri takip etsinler. Arkadaşlar arasında da  yayılıyor zaten. Genelde sömestr zamanında gerçekleşiyor, o dönemden bir ay önce duyurusu başlıyor.

-Kısa bir süre gittin fakat yine de bir uyum sorunu yaşadın mı?
Tabii ki farklı bir ülke, farklı kurallar; ister istemez yaşadım. Her şeyde sıra vardı, trenlere kimse biletsiz binmiyordu ama kontrol eden de yoktu. Yine de insanlar bu kurala uyuyordu. Bizse hiç bilet almadık. Bisiklet yollarına hiç alışık olmadığımız için genelde o yoldan yürüdük ve kornalara maruz kaldık.

-Programa katılacak insanlara ne önerirsin?
Önceden planlı gitsinler. Yani gitmeden önce araştırma yapıp bir plan çizerlerse kendilerine, daha iyi olur. Aksi takdirde kendilerini aynı sokaklarda bulurlar. Kültürleri çok farklı.

-Program 4 gece 5 gün, sence yeterli mi?

Bence yeterliydi. Başka bir ülkeye gittiğinde hissettiğin gezme zorunluluğundan dolayı zaten çok yorucu oluyor. Amsterdam çok büyük değil. Bu yüzden günlerin tam tadında olduğunu düşünüyorum.

-Bu bilgilendirici röportaj için çok teşekkürler Ali.

Ben teşekkür ederim. Bu program hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar Enis Yaşar’a ulaşabilirler.

Leave a Reply