Bilkent Senfoni Orkestrası Yeni Sezona Merhaba Diyor

1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kurulan Bilkent Senfoni Orkestrası, yirminci sezonunu 4 Ekim Cuma günü açıyor. 

Sanat Direktörü Işın Metin yönetimindeki “XX. Sezon Açılış Konserleri” kapsamında; Smetana, Mahler ve Dvorak’ın eserleri seslendirilecek.

Konserin solisti, sesinin olağanüstü berraklığı ve etkileyiciliği, dünyanın önde gelen orkestra şefleri ve eleştirmenleri tarafından da kabul edilen soprano Klara Ek. Tim Ashley, The Guardian’a verdiği demeçte sanatçı hakkında “Klara Ek, ateşli, tez canlı Berenice rolü ile beş yıldızın her birini ayrı ayrı hak etmektedir.” diyor. Ek, Mahler ve Dvorak’ın liedleriyle birlikte Mahler’in 4. Senfoni’sinde Bilkent Senfoni’ye eşlik edecek.

 

bilkent

4 Ekim Cuma ve 5 Ekim Cumartesi günlerinde Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek “XX. Sezon Açılış Konserleri”, Bedrich Smetana’nın “Moldau“adlı senfonik şiiriyle başlayacak. Konser Klara Ek’in seslendireceği Gustav Mahler’in “Rückert Lied No.3, Kayboldum Dünyadan”, “Büyülü Çocuk Kornosu No.7, Ren Masalı” ile Antonin Dvorak’ın “Rusalka” operasından “Ay Şarkısı” ve “Op.55 Çingene Şarkıları“nın dördüncüsü olan “Annemin Öğrettiği Şarkılar” ile devam edecek.

Orkestra konserin ikinci yarısında, Mahler’in “Sol majör 4. Senfoni“sini seslendirecek. İlk seslendirmesi 1901 yılında besteci yönetiminde yapılan Dördüncü Senfoni, Mahler’in en sade ve yalın senfonisi olarak bilinmekte.

klara ek

Klara Ek

BSO’nun bu bir nevi 20. doğum günü diyebileceğimiz bu konserlerde, orkestra bizlere Klara Ek gibi bir soprano ve Mahler’in en harika eserini sunuyor. Sizler de www.mybilet.com‘dan biletinizi alarak bu unutulmaz konseri izleme imkanına kavuşabilirsiniz.

Leave a Reply