college-student

Bilkent 2012-1013 Bahar Dönemi’nde ilk ayı geride bırakırken, “daha rahatım; henüz ödevlerim, projelerim başlamadı” diyen biz zavallı Bilkentliler, yavaş yavaş ödev, proje, essay, lab, quiz,sınav vb. elamanlarının çeşitli kombinasyonlarıyla oluşan kısır döngüye girmekteyiz.

Bu dönemin başında, derslerde dağıtılan yeni ders izlencelerinde eminim herkesin dikkatini bir şey çekmiştir. Bahsettiğim şey FZ notu. Geçen yıl YÖK tarafından alınan ve bütün üniversitelere bütünleme sınavı getiren kararın ardından, Bilkent de takviminde bütünleme sınavlarına yer açmıştı. İşte FZ notu da bu kararın bir meyvesi olarak karşımıza çıkmakta. İlk defa bu dönem uygulamaya giren FZ notunun genel geçer bir kriteri yok. Her dersin hocası kendi kriterini belirliyor. Kimisi sadece derse katılımı baz alırken, kimisi finale girmeden önce öğrencinin belli bir yüzdeyi yakalamasını istiyor. Finalden önce gerekli kriterleri sağlayamayan öğrenci finale, dolayısıyla da bütünleme sınavlarına girme hakkını elde edemiyor; doğrudan dersten kalmış sayılıyor.

Öğrenciler, bu dönem başlayan uygulamaya tepkili. Öğrenciler, bir çok dersten geçmenin yeterince zor olduğunu; yeni uygulamanın işlerini daha da zorlaştırdığı kanısında. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise F,FX ve FZ notlarının tamamen farklı notlar olması. F ve FX notları finalden sonra açıklanırken, FZ almışsanız otomatik olarak finale giremiyorsunuz.

Sonradan kötü bir sürprizle karşılaşmamak adına, ders izlencelerini bir daha incelemekte fayda var. FZ notu, 16 Mayıs akşamı açıklanıyor(finallerin başlamasından 1 gün önce). Kimsenin bu yeni uygulamanın mağduru olmaması dileğiyle.

Leave a Reply