BÖLÜMÜ PUANLARI VE İŞ OLANAKLARI

Üniversite tercih günlerine adım adım yaklaştığımız bu dönemde Kampüs Birimi olarak en iyi yaşayan bilir, anlatır diye düşünüp öğrencilerin gözünden bölümleri tanıtmak istedik. Bir mezun adayı olarak da Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (AMER) bölümünü tanıtmak bana düştü. Yazımın sonunda, “Bu bölümde ne işleniyor, ne öğreniyoruz? Bu bölümden çıkınca hangi alanlarda iş bulabiliyoruz?” gibi yıllardır karşılaştığım, sık sık maruz kaldığım sorulara cevap vermiş olmayı ümit ediyorum.

Ünlü sanatçı Jehan Barbur, Bilkent AMER 2002 yılı mezunlarından...

Ünlü sanatçı Jehan Barbur, Bilkent AMER 2002 yılı mezunlarından…

Bu bölümde Amerika’yı ekonomik, politik, sosyolojik ve kültürel açıdan her yönü ile gerek film,roman, şiir, tiyatro gerekse ünlü yazar ve düşünürlerin metinleri aracılığı ile öğreniyor, işliyoruz. Bir yanda birçok ırk ve etnik kökeni içinde barındıran Amerika’da, azınlık gruplarının yaşamını, sorunlarını, yıllar boyu değişen güç dengelerini her bir ırk ve cinsiyet açısından inceliyor, Amerikan rüyası diye tabir edilen kavramı ve bu kavramın etkisiyle gelişen kültürü öğreniyor; diğer yandan ise  Amerika’nın ekonomik sistemi olan ve bizim ülkemiz dahil birçok ülkenin benimsediği kapitalist sistemin tarihini, gelişimini ve işleyişini öğreniyoruz. Ayrıca, çoğunluğu yabancı hocaların verdiği bu dersleri görürken sadece Amerika’yı ve kültürünü öğrenmekle kalmıyor, İngilizce dinleme, yazma ve okuma, eleştirel düşünme, analiz etme gibi bir çok yetiye ve donanıma sahip oluyoruz. Bütün derslerimiz uzun ve eleştirel essayler yazmayı ve çokça okuma yapmayı gerektiriyor. Film, roman, şiir, tiyatro, veya içeriği ne olursa olsun dersler; okuduğunuz, izlediğiniz materyaller hakkında kendi fikrinizi geliştirebilmeyi, yazabilmeyi ve tartışabilmeyi gerektiriyor.

Son olarak bu bölüm mezunları hangi alanlarda çalışabiliyor? AMER mezunları İngilizce öğretmeni, akademisyen ve tercüman olabiliyor ya da konsolosluklar ve elçiliklerde çalışabiliyor olsalar da iş alanları bunlarla kısıtlı değil. Bireyin ilgi alanına ve yüksek lisans tercihine göre kazandığı altyapı sayesinde yazar, editör, senarist, yönetmen olabiliyor veya uluslararası kurum ve kuruluşlarda birçok alanda görev yapabiliyorlar. Yazımı bölüme ilk başladığım sene, 20 yılını bu bölüme adamış bir hocamın söylediği bir söze değinmeden bitirmek istemiyorum. Amerika’yı, kültürünü, ekonomisini tanımak, anlamak dünyayı anlamaktır, demişti hocam. O zaman bu söz bana pek bir şey ifade etmese de, geçtiğimiz 3 buçuk yıl içinde okuduğum bölüm sayesinde dünyada, ülkemde olan biten her şeyi daha iyi kavradığımı, birçok farklı bakış açısı geliştirdiğimi ve birçok konuda konuşabilecek bir şeyler edindiğimi fark ettiğimde anladım hocamın aslında neyi kastettiğini. Kabul etsek de etmesek de bugün içinde yaşadığımız ekonomik sistemden, yediğimiz yemekten, giydiğimiz kıyafetten, izlediğimiz film ve dizilerden kullandığımız teknolojik aletlere kadar her şeyimizde Amerika var çünkü. O yüzdendir ki Amerika’yı tanımak dünyayı tanımaktır. AMER okuması çok zevkli, kişinin ufkunu aydınlatan bir bölüm ve bu bölümü okumayı düşünenlere söyleyebileceğim tek şey; yazmayı, okumayı, yeni fikirler üretmeyi seviyor ve bir de bunları İngilizce yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bu bölüm sizin için biçilmiş bir kaftan.

Bölümle ve akademik kadro ile ilgili daha fazla bilgiye http://amer.bilkent.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply