tyatdra

Geçtiğimiz hafta “Kurt Avı” adlı oyunu sergilemiş olan Bilkent Tiyatro Bölümü öğrencileri, önümüzdeki hafta da Jean Paul Sartre’den, “Saygılı Yosma” adlı dramı sahneleyecekler.

Fransız yazar ve filozof Jean Paul Sartre’ın, 1946 yılında Fransızca olarak kaleme aldığı bu tiyatro oyunu iki perde olarak yazılmıştır. Eser, 1930’ların Amerika Birleşik Devletleri’nde geçer. Seçkin bir güneyli ailenin, oğullarını, siyahi bir adamı öldürdüğü için ceza almaktan kurtarmaya çalışmasını anlatmaktadır. Aile, bunu beyaz bir hayat kadını olan Lizzie MacKay’i, oğulları yerine masum bir siyahi adamı suçlaması için yalancı şahitlik yapmaya ikna ederek başarmaya çalışır.

Yazar, 1931 yılında bu ülkede gerçekleşen ve dokuz siyahi adamın iki beyaz hayat kadınına tecavüz etmekle suçlanarak ceza aldıkları Scottsboro davasından ve ziyareti sırasında tanıştığı Richard Wright’ın kitaplarından ilham alarak bu oyunu yazmıştır. Sartre, ırkçılığı ve Amerikan toplumundaki sınıf sistemini; beyaz bir fahişe, ona tecavüz etmekle suçlanan siyahi bir adam ve cinayet işlemiş zengin bir beyaz adamın hikâyesini anlatarak ironik bir şekilde eleştirmiştir.

Orhan Veli Kanık’ın Türkçe’ye çevirmiş olduğu bu eseri, Tiyatro Bölümü Rejisörlük 4. sınıf öğrencisi Musa Arslanali yönetecek. Oyunda, Tiyatro Bölümü öğrencilerinden; Zeynep Koltuk, Haluk Kaya, Tansel Aytekin, Baran Can Eraslan, Koray Alper ve Barbaros Efe Türkay rol alacak.

11-12 Mart tarihlerinde,saat 20:00’deki Bilkent Tiyatro Salonu gerçekleşecek bu gösterimi sakın kaçırmayın!

Not: Giriş ücretsizdir.

Leave a Reply