YATAP

deniz_Demokrasi yolunda 1960’ların sokaklarından ilk önce ihtilalciler geçti, sonra zafer şarkılarıyla gençler, isyan bayraklarıyla işciler, sağcılar, solcular ve yeniden askerler… Ülke ihtilalin pençesinde tam 11 yıl geçirdi ve sonunda yollar yine aynı kavşağa çıktı…

Yakın Tarih Araştırmaları Platformu, her hafta gerçekleştirdiği tartışma toplantılarına ara vermeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 68 Kuşağı’nın heyecanının, coşkusunun ve öneminin paylaşıldığı toplantının ardından; bu hafta bir adım ileriye giderek yakın tarihimizin bir başka zorlu virajı olan 12 Mart 1971 muhtırası, 42.yıl dönümünde masaya yatırılacak.

Toplantıda, 12 Mart sürecinde yaşananlar, askıya alınan demokrasi, düşürülen hükümet, tutuklanan yüzlerce gazeteci, öğrenci, siyasetçi ve bir sabah ansızın yaşanan üç idam tartışılacak. Bu dönemin yakın tarihimize, demokrasimize, siyasetimize ve bugünümüze etkileri irdelenecek. Topluluk bu toplantıyla, 1960 İhtilali’nin ardından yepyeni bir döneme giren demokrasimizin, zorluklarla geçen 11 yılın ardından verdiği ikinci büyük sınavı, karşılaştığı acı ve trajik finali yeniden yaşayatmayı hedefliyor.

12-mart-muhtirasi

12 Mart sürecini ve bu dönemde yaşananları öğrenmek, bu müdahalenin günümüze etkilerini anlamak, bu konuyla ilgili bilgilerini geliştirmek ve fikirlerini paylaşmak isteyen herkes, 12 Mart Salı günü, saat 17:40’ta H-232’de gerçekleşecek olan toplantıya katılabilir.

Leave a Reply