bilkent-yan-manset

İnternet sitelerinden de öğrendiğimiz üzere, Bilkent bu dönem başında iki yeni seçmeli dil dersi açtı: Kürtçe ve Çerkeslerin dili olan Adigece. FRL kodu altında açılan derslerden, özellikle Kürtçe’nin kontenjanı kısa sürede doldu. STARS sisteminde yer alan bilgilere göre, Kürtçe dersinin haftalık programı ders saatlerinin haricindeki saatlerde belirlenmiş. Kürtçe dersi, salı ve cuma günleri 17.40 – 19.30 saatleri arasında B-207’de verilecek.

Sosyal medyada bazı Bilkent öğrencileri bu olaya tepkilerini gösterdiler. Tepkileri, seçmeli Kürtçe dersinin açılmasından çok; bu işin gizli yapıldığını düşünmelerinden dolayıydı. Bilkent, yeni bir seçmeli ders açtığı zaman webmail aracılığıyla bunu duyuruyordu. Örneğin; geçen sene tüm bölümlere ortak seçmeli ders olarak açılan ve eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın tarafından verilen Intercultural Relations: Issues and Debates dersi, hem webmail hem de Bilkent News aracılığıyla duyurulmuştu. Ancak, bu sefer böyle bir bilgilendirme yapılmadı.

Aslında Bilkent’in bu işi gizlice yapması doğal karşılanabilir. Konu çok tartışmalı ve bu tarz açılımların gerçekleştirilmesini, “tek devlet, tek millet, tek bayrak” ideolojisine aykırı bulanların sayısı da bir hayli fazla. Olay medyada yer aldıktan sonra olayı hoş karşılayanlar da oldu, farklı gerekçelerle karşı çıkanlar da. Özellikle, Bilkent’in apolitik bir üniversite olması nedeniyle, böyle bir işe kalkışmasını “ikiyüzlülük” olarak niteleyenlere kulak vermekte fayda var diye düşünüyorum. Bilkent’in apolitik tutumu hakkında, dünya çapında kaliteli insanlar yetiştirmeyi amaçlayan bir okulun aslında dünya gerçeklerine gözü kapalı bireyler yetiştirdiğini düşünen de var, bu tutumun okulda eğitim için gerekli huzurlu ortamı sağladığını düşünerek destekleyenler de. Ancak, Bilkent’in siyasi tartışmalara pek girmek istemediği bir gerçek. ODTÜ olaylarında birçok üniversite açıklama yaparken, Bilkent’in sessiz kalması buna bir örnek. İşte Bilkent’in bu tutumunu onaylamayanlar, böyle tartışmalı bir konuda Bilkent’in adım atmasını garip karşıladılar.

Sonuç olarak, Bilkent de seçmeli Kürtçe dersi açan üniversiteler kervanına katıldı. Ancak, sanıldığının aksine seçmeli Kürtçe dersi açan ilk vakıf üniversitesi değil. Sabancı Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi bünyesinde de seçmeli Kürtçe dersi mevcut.

Leave a Reply