Özlemle Anıyoruz

Sayın Doğramacı, ülkemizin gurur duyduğu bir vatandaşı ve bilim adamı olduğu kadar; dünyada Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılarda bulunmuş, ülkemizi çeşitli uluslararası platformlarda onurla temsil etmiş fahri bir büyükelçimizdir de. Profesör Doğramacı, tüm hayatını gelecek kuşaklara, gençlerin eğitim ve yükseköğrenim imkanlarının daha da geliştirilmesine adamış eşsiz bir şahsiyettir.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Kurucu

Üniversitemizin kurucusu, kendisine taltif edilen sayısız ödül ve madalyanın sahibi olan Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın aramızdan ayrılışının üzerinden tam 3 yıl geçti. Maalesef bu seneki anma etkinlikleri oldukça sönüktü. Geçtiğimiz cuma günü, Profesör Doğramacı adına, kendisi tarafından yaptırılan Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nde mevlit okundu. Bilkent Senfoni Orkestrası ise 25 Şubat Pazartesi akşamı, İhsan Doğramacı anısına sahnedeydi. Devlet Sanatçısı Gürer Aykal’ın yönettiği konsere, piyanist Gülsin Onay solist olarak katıldı. Konserde, farklı çağlarda ve ülkelerde yetişmiş üç büyük müzik adamının eserleri seslendirildi. Ahmed Adnan Saygun’un “Op.17, Bir Orman Masalı“nın son bölümünde, BSO’ya Elena Puşkova Hristova yönetimindeki Bilkent Gençlik Korosu eşlik etti. Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, BSO ile Mozart’ın “KV.466, Re minör 20. Piyano Konçertosu“nu seslendirirken, konserin ikinci yarısında Bilkent Senfoni Orkestrası Gürer Aykal yönetiminde, Tchaikovsky’nin “Polonyalı” başlıklı “Op.29, Re majör 3. Senfoni“sini yorumladı.

ihsanhocamizhediye

Bizler de GazeteBilkent ailesi olarak, Sayın Hocamız tarafından büyük hedeflerle kurulan Bilkent Üniversitesi’nin sesi olmaktan dolayı gurur duyuyor, kendisini saygı ve özlemle anıyoruz.

Leave a Reply