Herkesin bildiği gibi geçen yaz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya öğrencilere bütünleme sınavları müjdesini verdi. Tüm üniversitelerde uygulanacak olan bütünleme sınavlarının işleyiş ve uygulamasına yönelik düzenleme kararı, Bilkent Üniversitesi Senatosu tarafından çıkarıldı ve 2011-2012 güz ve bahar derslerinin bütünlemeleri eylül ayının başında yapılarak, bütünleme ders notları yaz okuluna işlendi. Gerçekleştirilen ilk bütünleme sınavı uygulaması, Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin en iyi yararlanacağı şekilde düzenlenmişti. Ancak bu dönemki bütünleme sınavı uygulaması için aynı şeyi söylemek çok zor.

Bu senenin akademik takvimi incelendiğinde, bütünleme sınavlarının 4-8 Mart 2013 tarihleri arasında yapılması öngörülüyor. Yani 4 Şubat’ta bahar yarıyılı başlamış oluyor ve kaldığınız bir ders, ikinci dönem alacağınız bir dersin önkoşulu ise o dersi alamıyorsunuz. Ayrıca bazı derslerin, gelecek senelerdeki birkaç dersin önkoşulu olduğu göz önünde bulundurulduğunda okulu uzatma riski ile bile karşı karşıya kalınabilir. Kimi bölümler derslerin çoğunluğunu her dönem açtığı ve yaz okulunda da bu imkanı sunduğu için bu bölümlerin öğrencileri için sorun pek de büyük değil. Öte yandan, yaz okulunda sınırlı sayıda ders açan ve bir dersin, sadece bir dönemde açıldığı bölümler göz önünde bulundurulduğunda, bu bölümlerin öğrencileri için bu seneki bütünleme sınavı uygulaması, kaldıkları bir dersi geçme imkanından başka bir şey ifade etmiyor.

Öğrenciler için çok güzel bir müjde olan bütünleme sınavı uygulaması, herkese az çok kazanç sağlasa da tam olarak amacına ulaşmamış görünüyor. Bu sene için iş işten geçse de, gelecek senelerde en uygun biçimde planlanması temennisiyle.

Leave a Reply