7.Gitar-buluşması 083

8. Türkiye Gitar Buluşması 13-16 Temmuz 2014 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

Kağan Korad‘ın genel koordinatörlüğünde Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen 8. Türkiye Gitar Buluşması; konserler, seminerler, söyleşiler, gitar ve ustalık dersleri ile gitar fuarına ev sahipliği yapıyor. Buluşmaya Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, Dore Müzik ve Başkent Müzik Evi’nin de katkıları bulunuyor.

Türkiye Gitar Buluşması‘nın bu yılki  teması, konser kariyerlerine başlamak ya da geliştirmek isteyen genç gitaristleri, festival ve orkestra yöneticileri, orkestra şefleri ve menajerlerle bir araya getirerek onlara “kariyer yolları” konusunda yardımcı olmak, yol göstermek. Gece konserlerinden ikisi bu konuyla bağlantılı olarak “Genç Virtüozlar” başlığını taşıyor. Bu konserler en üst düzeydeki genç konsertistlerimizi artık onları tanıyan gitar camiası kadar, müzik çevrelerine de tanıtmayı amaçlıyor. Ayrıca buluşma boyunca sanat organizasyonu dünyasının önemli kişileri, bir genci konser vermek üzere kabul edilme aşamasında ön sıraya taşıyabilen kriterlerin neler olduğuyla ilgili ipuçlarını içeren seminer ve söyleşiler yapacaklar.

Türkiye’de bulunan tüm gitar bölümlerinin öğretim görevlileri ve öğrencilerinin katıldığı etkinlikte yer alan ders ve konserler klasik gitarla hobi olarak uğraşanlara da açık. Gece  konserleri dışındaki tüm etkinlikler gitarseverler tarafından ücretsiz olarak izlenebilir.

[box_dark]Gece Konserleri[/box_dark]

6tgb-094“Genç Virtüozlar” başlıklı konserlerin ilki 13 Temmuz’da saat 20.30’da başlayacak. Konsere başarılı genç gitaristlerden Ceren Baran, Güray Alyörük ve dünyanın önemli gitar yarışmalarından 2012 JoAnn Falletta birincisi Celil Refik Kaya solist olarak katılacak

“Genç Virtüozlar II” 14 Temmuz Pazartesi günü saat 20.30’da. Sinan KurşunHande CangökçeEren Süalp ve Alp Ozan Bursalıoğlu bu konserin solistleri.

15 Temmuz Salı günü 20.30’da başlayacak “Ensemble Keyfi” başlıklı konserde Erdem Sökmen-Hasan Meten İkilisi ile Anıl Gelenler (gitar), Gökhan Över (kontrbas), Yağmur Soydemir (flüt), Bektaş Doğan(davul) ve Tayfun İlhan’dan (piyano) oluşan Picnic Ensembl solist olacak.

Çek gitarist Pavel Steidl’in Resitali 16 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00’da. Classical Guitar Magazine’de “İşte müzik ile nasıl gülüneceğini bilen ve şakayı izleyicilerle paylaşan bir gitarist” olarak nitelenen usta sanatçı 1982’de Fransa’da birincilik kazandığı günden bu yana kuşağının en tanınan isimlerinden biri.

Bilkent Konser Salonu’ndaki gece konserlerinin biletleri www.mybilet.com adresinden temin edilebilir.

[box_dark]Öğle Konserleri[/box_dark]

Buluşma Solistleri başlıklı öğle konserlerinde çalacak gitaristler Facebook üzerinden seçildiler. “Gitar Buluşması Solistlerini Arıyor” başlıklı etkinlik sayfasına performans videolarını yükleyen 39 genç gitaristimiz büyük ilgi gördü. Aralarından 9 genç, Türkiye’nin değerli gitar hocalarının puanları; biri ise aldığı 788 beğeni oyuyla seçildi.

Bu konserlerde 14 Temmuz Pazartesi saat 14.00’te Mert Akyüz, Çağatay Erol, Berk Günay, Cem Türkay (piyano); 15 Temmuz Salı saat 14.00’te Özberk Miraç Sarıgül, Mehmet Batuhan Kartaltepe, Gökhan Aslan16 Temmuz Çarşamba saat 15.00’te Cem Şivan Ergül, İmge Ceren Aydeniz, Deniz Gülrifat ve Oğuz Öz solist olacak.

Bilkent Konser Salonu’nundaki öğle konserleri ücretsiz izlenebilir.

 

 

 

Leave a Reply