Şöyle, önce kuru dalların altında saklanmış güzel derin bir çukur hazırlanır, tuzağın dip kısmına ufak dallar ve yapraklarla yumuşak bir döşek yapılır ve onu tuzağa çekmek için bir de kuzu bağlanır… Taze et kokusu onu oraya dek getirtir… Burnu ile havayı koklayarak gerdeğe girmeye gelir gibi gelir kerata! Ve gözleri arzu ile ışıl ışıldır… Lakin bir kere tuzağa düşmeye görsün, ona, kuzuya dokunmaz bile, düşünmesi gereken başka şeyler vardır artık…

sldkf

5-6 Mart tarihlerinde, Giovanni Verga’ya ait olan “Kurt Avı” adlı dram, Bilkent öğrencileri tarafından sahnelendi. Tiyatro Bölümü Rejisörlük 4. sınıf öğrencisi olan Ünal Deniz’in yönettiği “Kurt Avı”, ‘Lollo’ karakteriyle Haluk Kaya, ‘Mariangela’ karakteriyle H. Ebru Tartıcı ve ‘Bellama’ karakteriyle Ahmet A. Yılmaz tarafından sahnelendi. Hande Aygen’in çevirdiği dram, seyircisinde yer yer merak uyandırırken yer yer de onları hüzünlendirdi.

Roman, hikaye ve oyun yazarı olan Verga’nın “Kurt Avı” adlı tek perdelik oyunu, 1880 – 1922 tarihleri arasında yazılmış olan “Racconti e Bozzetti” (Öyküler ve Taslaklar) da yer alan aynı adlı öykünün taslak çalışması. Bu yapıt, 1902 yılında kaleme alınmış. Verga’nın diğer eserlerinde olduğu gibi, bu eserinde de kötümser bir hava hakim. İnsanların kötü, çirkin ve ilkel tarafları ele alınmış.

fotoğraf 1fotoğraf 2

Bilkent Tiyatro Bölümü öğrencilerinin sahneleyeceği bir sonraki oyun ise Jean Paul Sartre’den “Saygılı Yosma”. 11-12 Mart tarihlerinde sergilenecek olan dram türündeki bu oyun, saat 20:00’de, Bilkent Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek.

Leave a Reply