Gazetecilik eğitimlerinin altıncı günü, 12 Kasım Pazartesi günü FFB-22’de tamamlandı. Bu oturumda, Habertürk Koşe Yazarı Muharrem Sarıkaya sorularımızı yanıtlamak için bizlerleydi. Daha önce Hürriyet ve Sabah gazetelerinde görev alan, Habertürk’ün Ankara Temsilciliğini de yapmış olan Sarıkaya; basın ve yayın kuruluşlarının temel işlevlerini anlattı. Medyanın toplum üzerindeki etkisine değinerek medyanın topluma karşı alması gereken bazı sorumlulukları olduğunu vurguladı.

Sarıkaya, Habertürk’ün yapı bakımından birbirinden farklı bakış açıları bir arada barındıran bir gazete olarak, okuyucularına özgürlükçü ve objektif bir tutum
sunduğunu vurguladı. “Bir gazetede yazılanlara ne derecede güvenebiliriz?”, “Farklı gazeteler aynı haberi farklı şekillerde aktarırken, biz doğru bilgilere nasıl ulaşabiliriz?” gibi sorularla karşılaşan Sarıkaya, öğrencilere söyle bir tavsiyede bulundu: “Bir konu hakkında kesin bilgi sahibi olmak istediğiniz zaman kesinlikle tek bir kaynağa güvenmeyin. Farklı kaynaklara da başvurun ve yelpazenizi geniş tutun ki aldığınız bilgideki eksikleri okudukça kendiniz kapatabilesiniz.” Esprili üslubu ile katılımcıların oldukça ilgisini çeken Sarıkaya, bütün soruları yanıtladıktan sonra kendisine çiçek takdim edilerek okulumuzdan uğurlandı.

Leave a Reply