GazeteBilkent’in düzenlediği Gazetecilik Eğitimleri’nin sonuna yaklaşırken, 8.seminerimizde Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu tekrar bizlerleydi.

16 Kasım Cuma günü, C Blok Amfi’de gerçekleşen seminerde Kartoğlu; bir yazarın tarafsızlığını nasıl koruyacağı, eleştirinin sınırlarının neler olduğu gibi konulara değindi. Eleştirinin tanımını yaparak, gazetecilikte eleştirel bakışın önemine dikkat çekti.

Kartoğlu, yazarların yazı uzunlukları ve sıklıkları hakkında da konuştu: “Bir yazarın, bir haberi anlatması için 3500 karakter yeterlidir. Fazlası hem gereksiz detaya girer hem de gazetenin tasarımını bozar.” dedi. Yazı yazma sıklığı hakkında ise, “Yazı yazma sıklığı haftada 2 veya 3 olmalıdır. Haftanın her günü yazan yazarların yazılarından genellikle 1 tanesi okunmaz; çünkü içinde bilgi barındırmaz.” yorumunda bulundu.

Seminerin sonunda kendisine sunulan çiçek ve plaketi kabul eden Mustafa Kartoğlu’na, GazeteBilkent ekibi olarak ikinci kez bizlerle birlikte olduğu için teşekkür ederiz.

Leave a Reply