universitelilerin-yemek-zammi-protestosunda-o-4413444_o

Son zamanlarda öğrenciye uygulanan şiddet, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 18 Aralık’ta çıkan olaylarla gündeme oturmuştu. O günden bu yana, üniversite rektörlükleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler ikiye bölünmüş; ve Türkiye maalesef tek yumruk olup gelecek neslini koruyamamıştı. Ancak daha da acısı, ODTÜ’de çıkan olayların kimseye ders olmaması ve bu tip olaylara her geçen gün bir yenisinin daha eklenmesi. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yaşandı.

Osmangazi Üniversitesi’nde, birinci ve ikinci öğretim yemek fiyatları arasında kocaman bir uçurum var. Birinci öğretim okuyan üniversiteliler, 1,5 TL gibi cüzi bir rakama karınlarını doyurabilirken; ikinci öğretimde bulunan öğrenciler için bu rakam 4 TL’ye çıkıyor. Aradaki bu farkı protesto etmek isteyen yirmi öğrenci, yanlarında bulunan 600 adet sandviçle birlikte 11 Mart’ta rektörlük önünde toplandı. Grubun tek amacı yemek fiyatları hakkında bir basın açıklaması yaptıktan sonra, yemekhaneye gidip sandviçlerini arkadaşlarıyla paylaşmaktı. Öğrenciler,”Hazırladığımız sandviçlerimizi yemekhanemizde arkadaşlarımızla birlikte oturup yemek ve paylaşmak istiyoruz. Bizi kendi yemekhanemize sokmuyorsunuz. Nitelikli ve ucuz beslenme hakkımız için mücadele ediyoruz” diyerek yürümek istedi. Ancak üniversitenin güvenlik görevlileri, öğrencilere mani oldu.

Sözlü tartışmayla başlayan olaylar, Osmangazili öğrencilerin yürüyüş ısrarları devam edince kavgaya dönüştü. Bazı güvenlik görevlileri ile öğrenciler arasındaki yumruklaşmalar kameralara yansıdı. Olay yerinde özel güvenlikler tarafından kelepçelenen 7 öğrenci, polise teslim edilmek üzere rektörlüğün hemen yanında bulunan kongre merkezine götürüldü. Emniyetten alınan son bilgilere göre, iki taraf da birbirinden şikâyetçi ve dava süreci halen devam etmekte.

Haksızlıklara göz yumulmaması gerektiğini, kendimizi ifade etmeyi ve ifade özgürlüğünü, memlekete faydalı bireyler olmayı öğrendiğimiz üniversitelerde; rektörlük ya da güvenlik görevlilerinin iznini alamadan ne hakkımızı savunabiliyor ne de haksızlıklara karşı başa çıkabiliyoruz. Ne yazık ki Eskişehir’de yaşanan bu olaylar, ne ilk ne de son olacak.

Olayın görüntülerine, http://www.youtube.com/watch?v=19ec7MMyFJ0 adresinden ulaşıp, olay ile ilgili kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Üniversitelerde öğrenci-yönetim haklarının eşitliği dileğiyle.

Leave a Reply