Son Band’ı Bilkent’te Dinledik…

Samuel Backett’in ünlü oyunu Son Band (orijinal adıyla Krapp’s Last Tape), geçtiğimiz günlerde Bilkent Tiyatro Salonu’nda da sahnelendi. Oyunu sahneye koyanlar, aslında dünya çapında tanınan Bilkent öğretim üyeleri. Yönetmen E.K. McFall, Tiyatro bölümünde Tiyatro Tarihi dersi veriyor. Ayrıca Phi Beta Kappa Cemiyeti ve eski bir Jacob Javits Mezunları Birliği üyesi. “Sex Myths” isimli oyunuyla,  Sherrill C. Corwin-Metropolitan Tiyatroları’nın  oyun yazma ödülünü almış. Aktör Brendan McCall da okulumuzda ders veren, çalışmaları dört kıtada 25 farklı ülkede sahnelenmiş bir öğretim görevlisi.

Son Band, bir saat süren tek kişilik bir oyun. Bu kısacık sürede, 69 yaşındaki kahramanımız Krapp’ın, 39 yaşındayken kaydettiği bir bandı dinleyerek, geçmişiyle hesaplaşmasına, bu hesaplaşmanın Krapp’ın üzerinde yarattığı pişmanlığa ve yıkıma tanık oluyoruz.

Böylesi güçlü ve yoğun bir iç hesaplaşmayı sahnede sergilemek, özellikle de bu duyguları izleyiciye çarpıcı bir şekilde yansıtmak, hayli zor olmalı. 18 Aralık tarihinde izlediğim bu oyunda, gerek oyunculukla, gerek dekorla, gerekse ışıklandırmayla bu zorlu işi başarıyla yaptıklarını düşünüyorum.

Leave a Reply