Güven Zeyrek Resim Sergisi

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi Sanat Galerisi, bu kez  Güven Zeyrek’in eserlerine ev sahipliği yapacak. Sergiyi görmek isteyen arkadaşlar 9 Ocak 2012 tarihine kadar pazar günü hariç her gün saat 10.30-18.00 arası Sanat Galerisi’ni ziyaret edebilir.

Sayın Güven Zeyrek ve sanatı hakkında kısa bir bilgilendirme:

Öğrenimi sırasında ilk sanati bilgilerini Adnan Turani’den aldı. 1957’de Gazi  Eğitim Enstitütüsü Resim-İş bölümünü bitirdi. 1957-1987 yılları arasında İzmir Özel Türk Lisesi’nde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı, ilk kişisel sergisini 1960’ta İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde açtı, bugüne değin 28 kişisel sergi gerçekleştirdi. 1983’te Akatünvel Sanat Topluluğu’na katıldı, bu topluluğun İzmir kanadını temsil etti ve birlikte sergiler açtı.

Çıkış noktası insandır. Ona göre insan, dirimliği ile yok oluş/ölüm ikilemini, bu dünyada iz bırakarak aşar. Yazgısına teslim olmama isteği, estetik yaratıyla koşuttur. Bütünlüğün temeli taşta taşınmaktadır. Bu nedenle, yapıtlarında taş dokusunu duyurdu. Figürlerine heykelsi bir durağanlık kazandırdı. Biçimde arkaik form ve soyluluğu önemsedi. Evrenselleşmenin yöresel sanatla olacağı inancını paylaştı, geleneğin biçim ve tekniklerine zaman zaman başvurdu.

Kaynak: http://www.turkishpaintings.com/index.php?p=34&l=1&modPainters_artistDetailID=1882&t=true

Leave a Reply