Bilkent Öğrencileri bugün filmlerden fırlama bir olaya şahit oldu. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyan E.D. son derece yakışıksız ve bir o kadar da illegal bir işe karıştı. Bilkent Üniversitesi Moodle sistemi üzerinden bütün kız öğrencilerin ve birçok hocanın fotoğrafını kopyalayarak tecrubekonustu.tk isimli bir site açan E.D., 2010 yapımı “Social Network” filminden esinlenmiş olacak ki; oradaki “Facemash” fikrini aynen taklit ederek, başarısız ve takibi son derece kolay linklerle bütün kadınları rencide edecek bir oylama sistemi kurmuş. En güzel kızların ve hocaların yarıştırılarak, hangisinin daha güzel olduğuna karar verilmesini amaçlayan bu site, bir anda gündem konusu olarak hem Bilkent’li öğrencilerin hem de Bilkent’in değerli hocalarının dikkatini çekti ve birçok öğrencinin Sayın Rektörümüz Abdullah Atalar’a attığı maillerle protesto edildi. Yapılan eylemin yanlışlığı ve aynı zamanda Bilkent Disiplin Yönetmeliği ve Türk Ceza Kanunu’nun 135. maddesine aykırılık teşkil ettiği su götürmez bir gerçek olmakla beraber, Sayın Atalar öğrencilere attığı maillerle durumun kontrol altına alındığını, sitenin kapatıldığını, her türlü erişimin engellendiğini ve söz konusu eylemden sorumlu olan E. D.’nin disipline sevkedilerek gereğinin yapılacağını duyurdu ve şikayetçi öğrencilerin içini rahatlattı. Aynı zamanda Sayın Öğrenci Dekanımız olan Jale Gürzumar da hukuki yollara başvurmak isteyen öğrencilerin fevri davranmasını önleyerek, idarenin gerekli yaptırımı uygulayacağını ve böyle bir eylemi düşünmeden hareket ederek icra eden E.D. ‘nin hayatını çok büyük ölçüde etkileyebilecek olan hukuki yolların tüketilmesinin çok ağır bir yaptırım olacağını belirtti.

Ağırlıklı olarak Hukuk Fakültesi’nden öğrencilerin resimleri bulunmakla beraber, birçok fakülteden kız öğrencinin ve birçok değerli Bilkent Akademisyeninin fotoğraflarının, izinsiz ve kişilik haklarına aykırı olarak kopyalanması ve bunun kadın haklarını küçümser derecede kullanılarak, birçok öğrencinin ve akademisyenin özel hayatının istismar edilmesinin, Bilkent İdaresi tarafından yaptırımsız bırakılmayacağını öğrenmiş olmanın haklı gururunu yaşıyor ve Sayın Rektörümüz Abdullah Atalar’a ve diğer yetkili tüm merciilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir başka çirkin eylemin, Bilkent Üniversitesi’nin adını karalayacak şekilde ve öğrenci ve öğretmenlerin haklarını ihlal eder bir biçimde icra edilmemesi, Gazete Bilkent Ekibi olarak en büyük temennimizdir.

Leave a Reply