29. Uluslar arası Ankara Müzik Festivali kapsamında 21 Nisan’da gerçekleşen Bilkent Senfoni Orkestrası ve Averbukh Buz Balesi hakkındaki yazıma bazı bilgiler vererek başlamak istiyorum. Bilkent Senfoni Orkestrası, özgün bir sanat projesi olarak 1993 yılında kuruldu. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan ve Türkiye’nin yanı sıra 12 ayrı ülkeden seçkin sanatçıların bir araya gelmesi ile oluşturuldu. Orkestra, bu kimliği ile Türkiye’nin ilk özel, akademik, uluslar arası sanat topluluğu olma özelliğini taşıyor. Her yıl Türkiye ve uluslararası sanat yaşamında 50’i aşkın etkinliklerde yer alan BSO, çalışmalarını; radyo kayıtları ve 40’ın üzerinde CD ile müzik arşivine de kazandırdı. “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı” ile “Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım” ödüllerinin sahibi olan BSO, 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” ilan edilmiştir. 2011 yılında Andante/Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Orkestrası” seçilen BSO, çalışmalarını Sanat Yönetmeni Şef Işın Metin ile sürdürmektedir.  Averbukh Buz Balesi, eski dünya artistik patinaj şampiyonlarından İlya Averbukh yönetiminde; değişik yarışma ve şampiyonalarda dereceye girmiş, madalyalar kazanmış patencilerden oluşan bir topluluk olarak, Rusya Avrupa ve Amerika’da kendi alanında aranan bir bale olmuştur. Gruptaki dansçı sayısı ise 9’dur.

Congressium Ankara’da gerçekleşen etkinlik Ankaralıların ilgisini çekmiş olacak ki 3.107 kişilik salon tıklım tıklım doluydu. Sahnenin arka tarafında BSO yerleşmişti; ön tarafına ise gerçek buz pisti konuldu. Bu ise Türkiye’de bir ilkti. Film müzikleri ile gerçekleşen gösteride dansçıların müthiş performanslarını izleyenlerin eğlenceli saatler yaşamalarına öncü oldu. Marina Pavolva- Alexsey Tikkhanov, Elena Leonova- Andrey Khvalko, Oxana Domnina-Maxim Shabalin, Ekoterina Chesna- Alexander Chesna ve Evgeniy Khuznetsov’dan oluşan 9 kişilik dansçı grubu orkestra ile birlikte izleyenlere güzel bir gösteri sundu.

Gösteri 2001 yapımı ‘Space Odyessey/Bir Uzay Destanı’ filminden müziklerle başladı ve “Karayip Korsanları” filminin müzikleri eşliğinde yapılan gösteriyle son buldu. Bodyguard filminden Superman filmine kadar toplam 15 filmin müzikleriyle gösteri gerçekleştirildi. En çok alkışı ise Titanic film müzikleriyle yapılan gösteri aldı. Yapılan akrobatik hareketler, kullanılan ses ve ışık düzeni ise çok etkileyiciydi.

Gösteriden bahsederken bir ayrıntıyı ise kaçırmamak lazım. Bazı filmlerin müziklerinde; örneğin Titanic filmi sırasında Görkem Ezgi Yıldırım, filmin müziğini seslendirdi.  Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu’nda Soprano görevini üstlenen Yıldırım seyirciden tam not aldı.

Bundan sonra yapılacak olan bir Averbukh Buz Balesi gösterisini hepinizin izlemesi dileğiyle…

Leave a Reply