İngiltere’deki Bilkentli’ye Sorduk: Bekir Topaloğlu

member_190756272

GazeteBilkent: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Topaloğlu: İsmim Bekir Topaloğlu. 1988 İzmir doğumluyum. Liseyi İzmir Fen Lisesi’nde bitirdikten sonra, Bilkent’te Elektrik Elektronik Mühendisliği okudum. 2010 yılında TEV-DAAD ortak bursuyla Almanya’ya master eğitimi için geldim ve Münih Teknik Üniversitesi’nde Haberleşme & Teknoloji Yönetimi alanında master yaptım. 2012 yılında uluslararası bir telekom operatörü olan Telefonica firmasında Management Trainee olarak işe başladım. Şu anda aynı firmanın İngiltere ofisinde, O2 markası için Strateji Müdürü olarak çalışıyorum.

GazeteBilkent: Okumuş olduğunuz bölümü seçme sebebiniz ne idi?

Topaloğlu: Lise eğitimime paralel olarak mühendislikle ilgili bir bölümde okumak istiyordum. Çağımızda dijital teknolojilerin ulaştığı nokta ve bu alanlarda hala keşfedilmeyi bekleyen potansiyel beni hep heyecanlandırıyordu. Pek çok farklı alanda çalışmayı sağlayacak temel altyapıyı vereceğini düşündüğüm için Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümünü seçtim.

GazeteBilkent: Üniversite hayatınız boyunca ne tür aktivitelerde bulunuzdunuz?

Topaloğlu: Elimden geldiğince aktif bir öğrencilik hayatı geçirmeye çalıştım. Arkadaşlarımla birlikte, çevremizde eksik olduğunu düşündüğümüz şeyler için çalışmak, birlikte değer üretmek hep çok heyecan verici geliyordu. Bu doğrultuda öğrenci kulüpleri ve diğer organizasyonlarda çeşitli görevler aldım. IEEE Öğrenci Kolu’nda Sponsorluk komitesinin kurulmasında sorumluluk aldım, ve ilk 2 seneki aktif çalışmalarımızı yönettim. Halk Bilimleri topluluğunda, halk oyunları ekimizde yer aldım. Tanıtım Ofisi’nde, liseli arkadaşlarımızın okulumuzu doğru tanıması için rehber öğrenci olarak çalıştım. Ayrıca, okul dışında sosyal sorumluluk projeleri üreten ve hayata geçiren Young Guru Academy isimli organizasyonda aktif görevler alarak, Türkiye liderliğini yürüttüm. Son senemde ayrıca EE Öğrenci Temsilcisi olarak seçildim ve bölüm arkadaşlarımın taleplerini okul yönetimine duyurup yerine getirebilmek için çalıştım.

GazeteBilkent: Üniversite hayatı sizde ne tür değişikliklere sebep oldu?

Topaloğlu: Bilkent, dünyayı tanımanız, hem akademide hem iş hayatında ne olup bittiğini öğrenmeniz için size oldukça rahat bir ortam ve pek çok imkan sunuyor. Üniversite hayatım boyunca edindiğim tecrübeler algılarımı açtı diyebilirim, en basit şekliyle. Alanında önde gelen ve nice önemli projeleri başlatmış/önderlik etmiş hocalarımızı gördükçe, benim de içimde bir şeyler yapma/üretme isteği hep daha çok büyüdü. Ayrıca, onları gördükçe benim de bu hayallerimi gerçekleştirebileceğime dair inancım arttı, beni cesaretlendirdi diyebilirim.

GazeteBilkent: Üniversite hayatınızda yaşadığınız veya unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Topaloğlu: Bilkent ile ilgili en unutamadığım anım, okulun ilk günlerinden. Oryantasyon programının hemen öncesinde, okulumuzun kurucusu İhsan Doğramacı, ÖSS’de ilk 100’e giren öğrencileri konutuna davet etmişti. Daha önce kendisi hakkında epey bilgim vardı elbette ama kendisiyle tanışınca ben de bıraktığı etkinin büyüklüğünü şimdi daha iyi fark ediyorum. O zaman kendisi 91 yaşındaydı, bir ömre sığdırdıklarını ve hikayesini kendi ağzından dinleme şansımız oldu. Elindeki tüm imkanları eğitime, gelişime ayırmadaki cömertliği, tüm dünyaya ve ülkemize yol gösterme, yeni yollar açmadaki isteği ve çalışkanlığı ile bunları çok global bir çapta yapmayı başarmış olması hala çok ilham verici.

 GazeteBilkent: Bilkent’i 3 kelime ile tanımlayın dersek; bu kelimeler neler olurdu?

Topaloğlu: Akademik, Teknoloji, Öncü

GazeteBilkent: Bilkent’te en sevdiğiniz hoca ve ders hangisi idi?

Topaloğlu: Her ne kadar bir çelişki gibi görünse de, okulda en düşük notları aldığım hoca ile en sevdiğim hoca aynı kişi. Elektronik Devre Dizaynı (ECD) dersini aldığım Orhan Aytür, gerek çok karmaşık ve zorlu bir dersi basit bir şekilde anlatma başarısı, gerekse de öğrencilerine yaklaşım şekli açısından hep en takdir ettiğim hocaların başında gelmiştir. Öğrencilerinin gelişimi için, zorlayıcılık ve yardımseverlik arasındaki doğru dengeyi kurabilen nadide hocalardan biri olduğuna inanıyorum. Ayrıca, Tanıtım Ofisi’ndeki tecrübem boyunca yöneticiliğinden de pek çok şey öğrendiğimi düşünüyorum.

GazeteBilkent: Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

Topaloğlu: Şu anda çok büyük bir hızda gelişen ve evrimleşen dijital teknolojiler ile insan hayatına katkıda bulunmak, pozitif etkide bulunmak beni en çok heyecanlandıran şeylerin başında geliyor. Bu doğrultuda çalışıp, insan hayatına değer katan ürünler ve iş modelleri geliştirmek, yaygınlaştırmak için var gücümle çalışmak istiyorum. Şu an çalışmakta olduğum Telekom sektörü bu gelişimi yakından gözlemlememi ve dahil olmamı sağlıyor. Bu alanda çalışıp bilgimi ve tecrübemi arttırarak, daha büyük etkisi olan işler yapabilmek en büyük hayalim.

GazeteBilkent: Bilkent mezunu olmanın size ne tür avantajlar getireceğini düşünüyorsunuz?

Topaloğlu: Bilkent, öğrenciyken farkında olmasanız da aslında insana çok büyük fırsatlar sunuyor. Gerek bölümünüzde sürdürülen akademik projeler, gerekse de öğrenci kulüpleri aracılığıyla dahil olabileceğiniz çalışmalar, aslında çok değerli birer öğrenme ve tecrübe edinme alanı. Gerçek hayatta bazen bu kadar imkanınız ve lüksünüz olmuyor, ancak Bilkent inisiyatif almanız, deneyerek, hatalar yaparak öğrenmeniz ve kendinizi geliştirmeniz için aslında çok cömert bir yer. Evet, ileride bir iş ortamına girdiğinizde Bilkentli olmanız size daha olumlu bir bakışın ve güvenin oluşmasını sağlayacak, ancak gerçek hayatta başarıyı getiren bu imaj değil ne yazık ki. Asıl önemli olan, sizin kendinizi ne kadar iyi yetiştirdiğiniz ve geliştirdiğiniz. O nedenle, Bilkent’ten alabileceğimiz en güzel şeyin bu motivasyon ve tecrübeler olduğunu düşünüyorum.

GazeteBilkent: Bilkent’e yeni başlayan öğrencilere (özellikle kendi bölümünüzdeki) tavsiyeleriniz nelerdir?

Topaloğlu: Tek tavsiyem, okul hayatını ellerinden geldiğince aktif geçirmeleri olurdu. Akademik ortalama elbette önemli, ama tek önemli şey olmamalı kesinlikle. Kendi ilgi alanlarının ve heyecan duydukları şeylerin peşinden gitmeleri çok önemli. Bu yönde, ne kadar çok inisiyatif alırlarsa, ne kadar çok insanla tanışıp birlikte bir hayalin peşinde emek harcarlarsa üniversite hayatını o kadar dolu geçireceklerine inanıyorum.

 

Yoğun iş temposuna rağmen bize zaman ayırdığı için ve verdiği samimi, bir o kadar da aydınlatıcı cevaplarından dolayı mezunumuz Bekir Topaloğlu’na çok teşekkür ederiyoruz…

Leave a Reply